Kamuoyuna Bilgilendirme

Değerli ZİÇEV Gönüllüleri,

Son aylarda yaşanan Covid-19 salgını, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de geri dönüşü zor koşullara sürüklemiş, maddi ve manevi zararlara uğratmıştır. Son günlerde, devletimiz tarafından alınan önlemler sayesinde, kayıpların ve bulaşma oranının azaldığını memnuniyetle takip ediyoruz. Bu vesileyle; Corona virüsüne yakalanarak aramızdan ayrılan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır dilerken; her türlü zorluğu ve tehlikeyi göze alarak hizmet veren sağlık çalışanlarımıza minneti borç biliriz.

Bu süreçte yaşanan ağır toplumsal krizi en doğru şekilde yönetebilmek adına, kurum olarak aldığımız önlemleri ve uygulamaları siz değerli gönüllülerimiz ile paylaşmak ve sizleri bilgilendirmek isteriz.

Salgının ülkemize ani girişi ile hızla alınan önlemler kapsamında, devlet tarafından alınan karar ile 16 Mart 2020 tarihinde, tüm okullarımızda eğitime son verildi. Çalışanların ve kurumların mağduriyetini engellemek amacıyla devlet tarafından, koşulları uyan personele “Kısa Çalışma Ödeneği” verileceği bildirildi. Bu destekten faydalanmak amacıyla, 159 personelimiz için İŞKUR’a derhal başvuruda bulunduk ve destekten faydalandık. 45 personelimizin Kısa Çalışma Ödeneğine koşulları uymadığından onlar için SSK’ya ücretsiz izin ödeneğine başvuru yapıldı ve kabul gördü. Emekli 22 personelimiz her iki koşulu kapsamadığından mevcut olan yıllık izinlerine çıkarıldı. Manisa’daki şubemizin yatılı bakımevi biriminde, devlet kararıyla faaliyet devam etmekte ve personel tam kapasite çalışmaktadır. Bu 29 personelin maaşı, kesintiye uğramaksızın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödeneği ile karşılanmaktadır. Hiçbir personelimizin iş akdini fesh etmemenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Vakfımızın tarihinde rastlanmamış, böyle son derece ağır bir kriz ortamını en doğru ve akılcı bir strateji yoluyla yönetmenin bilinci ile önemli kararlar aldık. Üç aylık bu hassas dönemde, idari sorumluluklarımızın yerine getirilmesi ve bağış kabullerinin geri çevrilmeden vakfımıza kabulünün sağlanması için kurumlarımızın kapılarını kapatmadan, Rehabilitasyon Müdürlerimiz ile çalışmalarımıza devam kararı aldık. Bu amaçla; 12 şubemizin müdürleri ile Genel Merkezimizdeki 12 personelimizin maaşları kesintisiz olarak Vakfımız tarafından ödenmektedir.

Tüm şube Yönetim Kurullarımız, Okul Müdürlerimiz ve Genel Merkez yetkililerimizin üstün gayretleri ve adanmışlıklarıyla alınan kararlar sayesinde, vakfımıza yüklü miktarda bağış toplanmıştır. Yüce gönüllü bağışçılarımız; bütçelerinden ayırdıkları aynî ve nakdi yardımlarını yapmak üzere yetkililerimize ulaştıklarında, kapılarımıza kilit vurmadığımız için ve karşılarında muhatap bulabildikleri için memnuniyetlerini iletmişlerdir. Bağışçılarımızdan gelen alışveriş çeki, ramazan kolisi, elbise, gıda, (vakıf hesaplarımıza yatırılmak üzere) fitre ve zekat bağışları, ihtiyaç sahibi personelimize ve velilerimize teslim edilmiştir. Salgın sürecinde, idari işleyişin devam etmesi adına aldığımız “kapatmama” kararı sayesinde hem maddi, hem manevi açıdan güçlenerek kamuoyu nezdinde edindiğimiz “Güvenilir Kurum” imajımızı tazeledik. Bu zor dönemde dahi, bağışçılarımızın bizlere duydukları güven sayesinde, Vakfımızı tercih ederek desteklerini esirgememeleri, bizleri hem mutlu etmiş hem de gururlandırmıştır.

Profesyonel anlayış ile yürüttüğümüz salgın planı çerçevesinde, devletimizin aldığı kararları gün gün takip ederek her türlü yeni stratejiye karşı önlemlerimizi ve hareket planımızı güncellemekteyiz. Bu kapsamda talimat geldiği takdirde, her an kapılarımızı açmaya hazırlıklı olmakla birlikte; salgın koşullarının sürmesi halinde, gerek maddi imkanlarımız ile gerekse sağlam altyapı koşullarımız ile çalışmaya devam edeceğimizin güvencesini siz değerli gönüllülerimize vermenin huzuru içindeyiz.

Bizlere bu güveni ve huzuru hissettiren, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan çalışan değerli çalışanlarımıza ve tüm ZİÇEV gönüllülerine teşekkürü borç biliriz. Toplum olarak bir an evvel sağlığımıza ve normal düzenimize kavuşabilmek umuduyla Ramazan Bayramınızı kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Yönetim Kurulu adına

Genel Başkan

Ülay KARAKOÇ