ACI KAYBIMIZ… PROF. DR. GÜNGÖR ÖZBEK’İ KAYBETTİK…

HAYIRSEVER VE ÖRNEK İNSAN PROF. DR. GÜNGÖR ÖZBEK VEFAT ETTİ. 

Eğitim için gittiği ABD’de 36 yıl yaşadıktan sonra Türkiye’ye geri dönen ve tüm servetini eğitime harcayan 83 yaşındaki saygı değer Prof. Dr. Güngör Özbek, bir süredir mide kanseri sebebiyle tedavi gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde dün akşam saatlerine hayata gözlerini yumdu.

ZİÇEV NİKSAR ŞUBESİNE BİR BİNA BAĞIŞLADI.

Eğitim alanında yaptığı yardım ve bağışlarla adından söz ettiren, yalnızca örgün eğitime değil aynı zamanda özel eğitime de katkı sunan Prof. Dr. Güngör ÖZBEK, Niksar Şubemize özel öğrencilerimizin eğitimi için bina yaptırmıştı.

2015 yılında iki katlı Spor Kompleksi, Dr. Güngör Özbek’in ve hayırsever Niksar halkının katkılarıyla tamamlanarak çocuklarımızın hizmetine açılmıştı.

 

TÜM SERVETİNİ EĞİTİME HARCADI.

Tokat-Niksarlı Prof. Dr. Güngör ÖZBEK, 1961 yılında devlet bursu ile ABD’ye eğitim görmeye gitmiş ve burada eğitimini tamamlamıştır. 36 yıl burada yaşadıktan sonra 2005 yılında İzmir’e yerleşen hayırsever ve örnek insan Prof. Dr. Güngör Özbek, eğitime yönelik yaptığı yardımlarla adından söz ettirmiştir.

PROF. DR. GÜNGÖR ÖZBEK KİMDİR?

Tokat’ın Niksar ilçesinde doğan Prof. Dr. Güngör Özbek, ilkokulu ve ortaokulu parasız yatılı öğretmen okulunda okuduktan sonra Gazi Üniversitesi Pedagoji bölümünü kazandı. Üniversitede asistanlık yapmaya başlayan Özbek, Amerika’daki okulların sınavına girerek kazanmıştır. ABD’ye giderek West Georgia College’da burslu okuyup iki diploma aldıktan sonra, Columbia Üniversitesi’nde psikoloji dalında master yapmıştır. Georgia Üniversitesi’nde klinik psikoloji üzerine doktorasını yaptıktıktan donra 5 sene daha okuyarak, eğitimini tamamlamıştır. Lisanslı klinik psikolog olarak Amerika’da kendi ofisini açan Özbek, kısa sürede büyük başarı göstermiştir. 2002 yılında emekli olan Özbek, 2005’te Türkiye’ye dönmüş ve Dr. Güngör Özbek Eğitim Vakfı’nı kurarak tüm mal varlığını eğitime yatırmıştır. Aynı yılda kendi adıyla İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde yaptırdığı ortaokul ve Anadolu lisesinde toplam 1061 öğrenci eğitimine devam ediyor.
Kendi hikayesi ile birçok öğrenciye ilham olmak isteyen Özbek, her yıl 15 başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrenciye burs sağlıyor.

Özbek, “Devlet bursu ile okumamış olsaydım babam terziydi, ben de terzi olarak kalırdım. Okul yaptırmayı hep düşünüyordum. Geldiğime çok mutluyum. İhtiyacı olan öğrencilere vakıf vasıtası ile burs sağlıyorum. Şu an 15, seneye 18 kişiye çıkarmayı düşünüyoruz. Dışarıdan yardım da gelirse, daha çok öğrenciye ulaşmak istiyoruz. Oturduğum ev de dahil, her şey ben öldüğümde Dr. Güngör Özbek Eğitim Vakfı’na bağışlanacak” diyerek parasız yatılı öğretmen okulunda okurken vatana olan borcunu ödemek için çok dua ettiğini belirtmiş ve bu borcu ödemek için ülkesine ve vatandaşlarına yardım elini uzatmıştır.

 

Ülkemizin sizin ve sizin gibi hayırsever, duyarlı ve örnek insanlara ihtiyacı var.

Işıklar içinde uyun…

Saygılarımızla…