Acı Kaybımız: Kurucularımızdan Sayın Prof. Dr. Rıdvan Ege 8 Haziran 2017 tarihinde vefat etti

Türkiye’de ve dünyada önemli bilimsel çalışmalara imza atmış, Vakfımız da dahil pek çok dernek ve vakfın kuruluşunda yer almış, Ufuk Üniversitesi’nin Kurucu Onursal Başkanı, değerli hekim Sayın Prof. Dr. Rıdvan Ege’nin bugün yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Merhumun cenazesi, 09.06.2017 Cuma günü saat 14:00’de, Ufuk Üniversitesi Balgat Kampüsü’nde yapılacak olan Anma Töreni’nin ardından, Ankara Kocatepe Camii’nde kılınacak ikindi namazını takiben Cebeci Asri Mezarlığı’nda defnedilecektir.

Vakfımızın kurucularından, büyük insan Sayın Rıdvan Ege’yi her zaman saygı, minnet ve şükranla anacağız. ZİÇEV Ailesi olarak; merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

Prof. Dr. Rıdvan Ege Kimdir?

Başarılı ve yoğun bir meslek hayatının yanı sıra, Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Onursal Başkanı, Ufuk Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı, Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneği Onursal Başkanı, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Onursal Başkanı, Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Onursal Başkanı olan; Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşuna ve yasalarının çıkarılmasına da öncülük eden, 1925 doğumlu Sayın Rıdvan Ege, bugüne kadar 16’sı İngilizce, 111 kitap yazdı ve yüzlerce araştırma ve çalışma bildirisi yayımladı.

1996 ve 2002’de ‘Türkiye’nin en başarılı Vakıf Başkanı” plaketi ve beratı, 1996 “TÜBİTAK Hizmet Ödülü”, 1997 Tabip Odaları’nın yılın “Hizmet Ödülü” ve Dünya Trafik Tıbbı’na üstün hizmeti nedeniyle “Gerin” madalyası verilen Ege, 1998’de Olimpiyat Komitesi Kariyer Dalı “Fair Play” Bilim Dalı büyük ödülünün sahibi oldu ve 2001’de Selçuk Üniversite Senatosu tarafından “Fahri Bilim Doktora” unvanını aldı. Prof. Dr. Ege’ye 2006’da Japon El Cerrahi Derneği tarafından (Japanes Society for Surgery of the Hand) Onursal Üye unvanı verildi. (http://www.milliyet.com.tr/dunyaca-unlu-profesor-ridvan-ege-gundem-2464951/ sayfasından alıntı)

Bu büyük insan, 08 Haziran 2017 günü, kurucusu olduğu Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi’nde 92 yaşında hayata gözlerini yumdu.