5-7 Aralık 2007: ZİÇEV Özel Fotoğraf Sanatçılarının Sergisine davet ediyoruz

SAZESA Sevinc Abla Zihinsel Engelliler Sanat Atolyesi Anadolu ve Osmanlı’dan Esintileri ile ZİÇEV Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Fotoğraf Atölyesi de “Z!H!N Ergo Sum” Fotoğraf sergisi ile 5 – 7 Aralık 2007 tarihleri arasında, Ankara, Cevre Sokak No. 35 de Medya Sanat Galerisinde… Sergi 5 Aralık tarihinde saat 18.30 da Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından açılacak.

Fotoritim dergisince duyuru ve yayın desteği, Fotoproje grubu fotoğrafcılarınca da eğitim desteği verilen atölye ilk sergisini Haziran 2007 de Ankara Kalesi’nde, Kale Senlikleri kapsamında Kınacızade Konağında açmış ve büyük ilgi görmüştü.

Bu sergide fotoğraf atölyesinin fotoğraflarının yanı sıra, bir de misafir katılımcı atölye var. Adana Sevinç Abla Zihinsel Engelliler Sanat Atölyesi

Adana Sevinç Abla Zihinsel Engelliler Sanat Atölyesi

1991 Yılında ilk çalışmalarına ağaç işleri atölyesi olarak başlayan SAZESA, 1998 yılında seramik, 2000 yılında giyim ve el sanatları ile ev ekonomisi atölyelerini, 2004’den sonra ise 11 çeşit ürün çalışması verecek düzeye geldi. 2006 yılına kadar okul bünyesinde çalışmalarına devam eden gençler, 2006 yılından itibaren okul binasının en üst katında, müstakil ve bağımsız olarak çalışmalarına devam etmektedir. Mezun oldukları okul sahibi onlara sermaye ve yer vererek, iş hayatına adım atmalarını ve üret-sat-kazan modelini hayata geçirmelerini sağlamaları için destek vermektedir. Çeşitli kuruluşlardan da destek alan atölyede çalışan çoğunluğu zihinsel engelli olan gençlerin hedefi, sipariş atölyesi olarak süreklilik sağlamak ve topluma üretken bireyler olarak katılabilmektir. Atölye güncel konuları takip ederek tema üzerinde çalışmaları prensip edinmiştir. 2007 yılı “Mevlana Yılı” olduğundan dolayı Anadolu ve Osmanlı kültürünü anlatan eserler yapılmıştır. Diğer yandan müşterilerin istedikleri bir deseni de tabloya aktarabildikleri gibi sipariş kabul edilen atölyede; döküm tablolar, kurdele nakışlı tablolar, ahşap boyama, takı tasarımı, boncuk işleri, ev süslemeleri vb. el sanatları çalışmaları yapılmaktadır.

Atölyenin işletmesi de zihinsel engelli gençler tarafından yapılmaktadır. İşletmeciliği de öğrenen gençler atölyelerinin tüm sorumluluğunu üstlenmek konumuna gelmek için de çalışmaktadırlar.

ONLAR BİRER EĞİTİM MUCİZESİDİR.

Öğrencileri : Adem, Funda, Mefecan, Harun, Seyfullah, Muharrem, Dürdane, Nurdan, Gülçin, Akın, Serdar, Taner, Merve, Senem, Ercan, A.Kadir, Dila, Sevil, Mustafa, Güler, Oya, Yeşim, Sercan, Yaşar Can.

ZİÇEV Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Fotoğraf Atölyesi

2007 yılı basında, fotoğraf sanatçısı Faika Berat Pehlivan’ın girişimleri ve önderliğinde, duyarlı fotoğraf sanatçılarımızdan Mehmet Oğuz, Suderin Murat, Ayşe Saray ve El Sanatları Öğretmenimiz Sabire Tırpan’dan oluşan bir grup eğitmen, Vakfımız Genel Merkezinde bir “Fotoğraf Atölyesi” kurdular. Açılan kampanya ile sağlanan 4 adet fotoğraf makinesi ile Vakıf Eğitim Merkezinde eğitim alan on sekiz gencimize fotoğraf çekmeyi, çektikleri fotoğrafları değerlendirmeyi öğrettiler. Atölyenin kurulması, tanıtılması, yeni makineler sağlanması, sergi hazırlıkları konularında ise; Sınırsız Fotoğrafçılar Grubu, Fotoritim, Foto Proje, Tripod Fotografcılık desteklerini esirgemediler.

Vakıf yöneticileri ve eğitimcilerinin minnet duygularıyla karşıladıkları bu etkinlikten beklentilerin çok üstünde yarar sağlandı. Fotoğraf çekmeyi çok seven ve istekle çalışan gençlerimiz çok yararlı bir hobi kazanıyorlar ve dünyaya bambaşka bir açıdan bakabilmeyi öğreniyorlar. Boş zamanlarını böyle yararlı bir uğraşla geçirmeleri ailelerini de çok mutlu ediyor ve rahatlatıyor.

Gençlerimizin çektiği fotoğraflar 16 – 24 Haziran 2007 tarihleri arasında düzenlenen “Ankara Kalesi Şenlikleri” içinde yer aldı ve sergilendi. Bu fotoğraflarla zihinsel yetersizlerin iç dünyaları ve dünyaya bakışları da sergilenmiş oldu. Fotoğraflarının satışından elde edilen gelir ile 5 makine sahibi daha oldular. Simdi ikinci sergilerini 5 – 7 Aralık 2007 tarihleri arasında, Ankara, Cevre Sokak No. 35 de Medya Sanat Galerisinde açıyorlar. Katılımınız fotoğraf sanatına gönül veren zihinsel yetersiz gençlerimizi yüreklendirecektir.

Atölye Fotoğrafçıları : Ahmet Yasin Sarı , Ahmet Kalyon, Ayça Hilal Arıkan, Bedriye Çetinkaya, Boray Aynacıoğlu, Damla Kocaman, Duygu Yiğit, Emre Özgenç, Erkan Ezer, Hazal Sütçü, İbrahim Ünlü, İlhan Kutluca, Pelin Kayan, Pınar Aydoğan, Serhan Yıldırır, Sevinç Güney, Seyide Çolak, Şule Yıldırım

ZİHİNSEL YETERSİZ ÇOCUKLARI YETİŞTİRME VE KORUMA VAKFI

www.zicev.org.tr

e-posta: merkez@zicev.org.tr

Bağışlarınız için Banka Hesap Numaralarımız:

Vakıfbank Ankara Merkez Şubesi, No: 2001980

Ziraat Bankası Ankara Gölbaşı Şubesi, No: 5891001-5001