23 Aralık 2015 : Makbule Ölçen’i Anma Töreni

O kadar çok insanın hayatına dokundun, öyle büyük bir iş başardın ki… MAKBULE ÖLÇEN, yolun ışık, ruhun şad olsun…

Makbule Ölçen, 28 Aralık 1927 yılında Niksar’da dünyaya geldi. Down sendromlu oğlu Demir’i 1951 yılında kucağına aldı. 1965 yılında Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği’nde başlattığı eğitim çalışmalarına, 1982 yılında kurduğu Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ile devam etti. Hayatı boyunca özel eğitimde zihinsel engellilerin eğitimle neler başarabileceklerini eğitim, rehabilitasyon, meslek edindirme atölyeleri ve spor aktivitelerinden oluşan eğitim modellerini uygulayıp o dönemin kanun yapıcılarına örnekleri ile gösterdi. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ile Zihinsel Özürlüler Federasyonu’nu kurdu. Eşi Dr. Ali Nejat Ölçen’in desteğiyle ve gönüllü arkadaşlarıyla birlikte, ülkemizde özel eğitim ilke ve kurallarının temellerinin atılmasını sağladı. Zihinsel engellilerin eğitimi için gerekli olan eğitimcilerin yetişmesine öncülük etti ve onlara uygulama alanı yarattı. Yaşamını “Özürlüler Yokuşu” adlı kitabında kendisi anlatır.

2000 yılında ZİÇEV Genel Kurulu’nun oybirliği ile Onursal Başkanımız seçilen Makbule Ölçen 29 Ağustos 2015 günü hayata veda etmiştir.

Bu tören, zihinsel engellilerin aileleri ve ZİÇEV gönüllülerinin Makbule Ölçen’e duydukları şükran ve minnetin ifadesiydi. Bu tören ile, Türkiye’de zihinsel engelliler için eğitimi başlatarak bir boşluğu dolduran, ZİÇEV’in kurucusu MAKBULE ÖLÇEN’i saygıyla ve özlemle andık. Bu duygulu gecede bizleri yanlız bırakmayan tüm misafirlerimize ve basın mensuplarımıza, ayrıca törende emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.

2 4 6 3