14 Nisan 2007: 25. Yılda Vakfımızda unutulmaz bir gün yaşandı

13 Nisan 2007 günü, 25.Yıl Kutlama Günü etkinlikleri Vakıf Genel Merkezinde başladı. Aliye ve 1001 Gece dizilerinin sevilen sanatçısı Halit Ergenç, yoğun işlerine rağmen, zihinsel yetersiz çocuklarımızla birlikte olabilmek için 15.00 uçağıyla Ankara’ya gelerek 16.30’da Vakıf Genel Merkezine ulaştı. Çocuklarımızın heyecanı ve sevinci görülmeye değerdi. Zihinsel yetersiz gençlerimizin, eğitimcilerimizin ve personelimizin sevgi ve coşkuyla karşıladığı Ergenç’in de çok yoğun duygular yaşadığı gözlendi. Birkaç dakika kadar kısa gelen çok keyifli birkaç saatin ardından değerli konuğumuz ve Yönetim Kurulu üyeleri hep birlikte BW Hotel 2000’e gittiler. Burada çok sevilen sanatçılar Nihat Nikerel, Hakan Vanlı ile şubelerimizin değerli başkanları ve üyeleriyle buluştular.

Saat 1830: Kokteyl

Etkinliğin sunuculuğunu gönüllü olarak yapan değerli sanatçı Pınar Ayhan, Vakıf Ailesi olarak, büyük güçlükleri el ele aşmış ve 25. yıla böylesine güçlü ve bütün Türkiye’de etkin bir kurum olarak ulaşmış olmanın mutluluğu ve gururunu, yine hep birlikte kutlamanın güzelliğini vurguladıktan ve hoş geldiniz dedikten sonra Genel Başkanı mikrofona davet etti.

Genel Başkan Ülay Karakoç’un duygu yüklü ve anlamlı konuşmasının adından, Pınar Ayhan, Vakfımızın bugünlere ulaşmasında Genel Merkezde ve şubelerimizde çalışan gönüllü arkadaşlarımızın adanmış, özverili çalışmalarının en büyük etken olduğunu vurguladı. Gerek kuruculara, gerek yönetim kurullarında çalışan arkadaşlara, gerekse gönüllü destekçilerimizle, bütün Türkiye’de yardım elini uzatmış hayırseverlere, iki bine yakın ailenin minnettar olduğunu belirtti. Bu minnetin ifadesi olarak, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Vakıf Yönetim Kurulu, uzun yıllarını gönüllü çalışmaya adamış arkadaşlardan bazılarına şükran plaketleri sundu.

Şükran Plaketi Sunulan Gönüllüler

Adana Şubesi Başkanı – Zeynep Tüzün Karabucak

Antalya Şubesi Başkanı – Asiye Cevizdal

Elazığ Şb.Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi – Urfi Atalay

İskenderun Şubesi Başkanı – Serap Elbasan

Kayseri Şubesi kurucularından – Hasan Dağ

Konya Şubesi Başkanı – Fahrettin Şanal

Samsun Şubesi Başkanı – Lütfiye Yılmaz

Tarsus Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi – Gülten İşcan

Tekirdağ Şubesi Başkanı – Rukiye Güneş

Vakıf kurucularından ve Yönetim Kurulu Üyesi – Ayla Tan

Vakıf kurucularından ve (eski) Genel Başkan Yrd. – Nevin Dirik

 

Genel Sekreter Müge Konor ise, Vakıf Ailesinin bir üyesi olan Pınar Ayhan’ın, çocukluğundan beri Vakfa ne denli destek olduğunu anlattı ve Pınar Ayhan şükran plaketini annesi Genel Başkan Ülay Karakoç’tan alırken duygulu anlar yaşandı.

Mikrofona davet edilen İstanbul Şubesi Başkanı İsmail Arık şubeler adına söz aldı ve 25. yılda duygularını dile getirdi.

Saat 20.00: Yemek

Seçkin konuklarımızın katıldığı müzikli akşam yemeğimiz, Genel Başkan Ülay Karakoç’un konuşmasıyla başladı. Genel Başkan Vakfımızın kurucularından ve her zaman büyük destek veren Dr. Ali Nejat Ölçen’e şükran plaketi sundu.

Bizler Vakfımızı bugünlere hayırseverlerimizin yardımlarıyla getirdik. Bu yıl, yine bizler çok zor durumdayken yüce gönüllü insanlarımız yardım ellerini uzattılar ve sorunlarımızı çözdüler. Bu değerli hayırseverlerden Roy Barker Ankara dışında olduğu için yemeğe katılamadı. Şükran plaketi kendisine makamında sunuldu. VEKA İnşaat Taahhüt Tic.San.Ltd.Şti. adına ise plaketi Veli Öztok aldı.

Toplumsal bir yaranın sarılması konusunda yazılı ve görsel basınımızın desteğinin ne denli büyük olduğu yadsınamaz. Basınımızın, ne yazık ki, daha çok magazin haberlerine ağırlık verdiği bu dönemde, basın mensubu olmanın sorumluluğunu taşıyan, ve bu görev duygusuyla, pek çok toplumsal sorunun yanı sıra, ülkemizin zihinsel yetersiz çocuklarına sevecen ilgileriyle, onların varlığını izleyicilerine ve okurlarına her zaman hatırlatan basın mensuplarımız da var. Bu anlamda, değerli basın mensuplarımızdan Semiha Salcı (Kanal A) şükran plaketini Genel Başkanın elinden aldı. Yaşar Sökmensüer (Hürriyet Gazetesi) ise geceye katılamadı.

Sanatçılar, özellikle TV ve film yıldızları hemen her gece, evlerimizin vazgeçilmez sevgili konukları. İzleyicinin büyük çoğunluğu, onların oynadıkları rollere öylesine kaptırıyorlar ki kendilerini, sanatçıyla rolünü özdeşleştiriyorlar. Toplumda böylesine etkisi olan ve öne çıkmış kişilerin, toplumsal yaraları sarma konusundaki etkileri de o ölçüde büyük oluyor. Vakfımız bu bilincin sorumluluğunu taşıyan ve gereğini yapan değerli sanatçılara şükran plaketi sunmayı ilke edinmiştir.

Çok sevilen İki Aile dizisinin kızdığımız, kızarken sevdiğimiz “babası”, Devlet Tiyatroları Sanatçısı Hakan Vanlı. Yüreği sevgi dolu, sessiz ve gösterişsiz çalışmalarıyla hep yanı başımızda. Yardımlarının ve desteğinin yanı sıra, sizlere bir de sır verelim: Zihinsel yetersizliğe duyarlığını basından izlediğimiz ve görüşmek istediğimiz, ama özel telefonlarına ulaşamadığımız bütün sanatçılarla buluşmamızı o sağlıyor ve ön bilgi olarak onlara Vakfımızı tanıtıyor. Kendisine şükranımızı bu küçük plaketle ifade etmeye çalıştık.

 

Kurtlar Vadisinin Seyfo Dayı’sı, Hayat Türküsü’nün evladına hasret “babası”. İstanbul’daki etkinliklerimizde desteğini esirgemeyen, biletlerimizi satan, çevresinin dikkatini zihinsel yetersizlik konusuna çeken ve Ankara’ya kadar gelerek bir gününü çocuklarımızla birlikte olmaya ayıran, onlarla ilgili projeler üreten iyi insan. “Bu çocuklara yararı olacağını bilsem, bir kolumu hiç düşünmeden veririm.” diyen kocaman yürek. Biz onun kolunu değil ama, uzattığı elini sıkıca tuttuk, bırakmayacağız. Değerli sanatçı Nihat Nikerel’i aramızda görmek ve teşekkürlerimizi sunmak bir mutluluktu.

 

O büyük bir sanatçı. Onu bütün Türkiye en çok Aliye dizisiyle tanıdı. Öylesine güçlü bir oyunculuk sergiledi ki, canlandırdığı rol nedeniyle öfke denizlerinde yüzerken sevdik onu. 1001 Gece dizisiyle de gönüllerimize taht kurdu. Böylesine yoğun çalışırken, setten sete koşarken, yüreğinin en kutlu köşesinde, zihinsel yetersizlere olan sevgi ve ilgisini çoğalttı. Gerek basında yaptığı söyleşilerle, gerekse televizyonda saatlerce süren yardım toplama programında, zamanını bu ülkenin engellilerine ayırıp toplumun ilgisin çekti. En büyük arzusunun bir zihinsel yetersizi oynamak olduğunu dile getirmesi bile, bu yaranın sarılmasında çok önemli. Konuyu sık sık kamu gündemine taşıdığı için kendisine minnettarız. Çok yoğun olmasına rağmen, bu mutlu gecemizi bizimle ve konuklarımızla paylaşmaya gelen Halit Ergenç’e şükranımızı sunmak bizlere onur verdi.

Değerli sanatçıların katılımları Vakıf gecesine büyük renk kattı. Her gece televizyonlarda severek ve beğeniyle izledikleri değerli sanatçıları aralarında görmek konuklarımız için beklenmedik bir sürpriz oldu. Öyle ki, gece boyunca fotoğraf ve film makineleri durmaksızın çalıştı.

Salonun girişinde de değerli ressam Suna Özkalanın armağan ettiği ve minnet duygularıyla teslim alınan eserlerinden bir sergi düzenlendi. Zihinsel yetersiz çocuklarımızın yararına satışa sunulan bu birbirinden güzel tablolara konuklar büyük ilgi gösterdiler.

Vakfımız 25 yıla ulaşabildiyse ve bunca başarılı hizmeti gerçekleştirebildiyse, bu hizmetler yüce gönüllü hayırseverlerimizin yardımlarıyla başarılabildi. Salonu dolduran seçkin konuklarımız 25 yıldır sevgi ve inançla destek verenlerdi. El emeği, göz nuru ürünlerini kermeslerimize bağışladılar, etkinliklerimizin biletlerini aldılar. 25 yıldır maddi-manevi hep yanımızda oldular. Vakıf Yönetim Kurulu da, bir şükran ifadesi olarak, çocuklarımızın da yardımıyla gönüllülerimizin hazırladığı, çocuklarımızı simgeleyen ve onların kırık yaşamlarını destekleriyle onardığımız “lale”leri, konuklarımıza sunmaktan mutluluk ve onur duydu.

Gece bir şenlik havası içinde yaşandı. Aykut Alpat Orkestrası ve solistleri konukları coşturdu. Pınar-Sühan Ayhan çiftinin, çok özledikleri seslerini duyan ve güzel şarkılarını dinleyen konukların mutluluğuna diyecek yoktu.

25. Yıl pastası ise görülmeye değer bir coşkuyla kesildi. Onursal Başkan Makbule Ölçen, Vakıf Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, şube başkanları ve üyeleri pisti doldurarak hep birlikte kestiler pastayı. 10. Yıl Marşını bütün konuklar ayakta söylediler. Bir büyük bayramdı yaşanan.

Nice 25 yıllara…