1 Nisan 2006: Vakfımız, sinema ve tiyatroda “Yılın En İyileri”ni seçti

Vakıf Yönetim Kurulu, bu yıl bir “ilk” uygulamayı daha gerçekleştirmeye karar vermiştir. Bu yıldan başlayarak Vakfımız bu uygulamayı gelenek haline getirecek ve zihinsel yetersizlik konusunda toplumu bilinçlendirme ve zihin özürlüleri toplumla kaynaştırma konularında başarılı çalışmalar yapan sanatçılara “Yılın En İyi Sanatçısı” ödülü verecektir.

Bu yıl bu ödüller sinema ve tiyatro dallarında verilecektir. Vakıf Yönetim Kurulu, sinema dalında “Yılın En Başarılı Yönetmeni”  olarak “Babam ve Oğlum”filminin senaristi ve yönetmeni Çağan Irmak’ı, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu olarak, yine “Babam ve Oğlum” filmindeki rolüyle Yetkin Dikinciler’i, tiyatro dalında ise, Yeni Sahne’de sergilenen ve fonda üç kişilik çok başarılı bale ekibiyle desteklenmesine karşın tek kişilik bir oyun olan “Gözlerin Ardındaki Çocuk” adlı eserdeki üstün performansıyla Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fatma Öney’i Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu seçmiştir.

Vakıf Senedinden de anlaşılacağı gibi, Vakfın amacı yalnızca zihinsel yetersizlere iyi bir eğitim ve güvenli bir gelecek sağlamakla sınırlı değildir. Vakıf aynı zamanda toplumu zihinsel yetersizlik konusunda bilgilendimek, bilinçlendirmek ve zihin özürlü kişilerin de toplum içinde, toplumun birer bireyi olarak, diğer insanların kazandığı haklardan da aynı ölçüde yararlanması ve toplumla kaynaşmış bir yaşam sürmesi için gereken her türlü etkinliği yapmaktır.

Vakıf Yönetim Kurulları ve gönüllüleri bu konuda, Vakfın kurulduğu günden bu yana geçen yirmi dört yıl içinde çok büyük çabalar harcamışlar, çok etkin çalışmalar yapmışlardır. Günümüzde, Devletin ve toplumun zihinsel yetersizlere bakış açısında, yeterli olmasa bile, gelişen olumlu yaklaşımda bu çabaların önemli ölçüde rolü olduğu inancındayız.

Sanat eserleri ve sanatçılar ise, toplum tarafından kabul gören, sevilen, güvenilen kişilerdir. Sanatçıların zihinsel yetersizlere bakış açılarının, topluma da yansıyacağı kuşkusuzdur. Örnek verirsek “Babam ve Oğlum” filminde yönetmen Çağan Irmak, zihinsel yetersizliğe çok olumlu bir yaklaşımda bulunmuş ve böyle bir insanı küçümsemeden, aşağılamadan, ya da ona acınmasına neden olmadan, toplumun doğal bir bireyi olarak işlemiş ve aktör Yetkin Dikinciler bu rolü büyük başarıyla canlandırmıştır. Değerli sanatçı Fatma Öney ise, toplum tarafından kabul görmeyen, dışlanan zihinsel yetersiz bir çocuğun annesinin acılarını ve beklentilerini üstün bir başarıyla sergilemiş ve izleyiciyle paylaşmıştır.

Yukarda açıklanan nedenlerle Vakıf Yönetim Kurulu tarafından seçilen başarılı sanatçılara ödülleri, 21.Nisan.2006 akşamı, Mydonose Plaza’da yapılacak olan Vakfın 24. Kuruluş Yıldönümü yemeğinde sunulacaktır.