05 Mayıs 2011: Küçük Adımlar Eğitim Programı törenle tanıtıldı

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) kuruluşu olan Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumlarında başlatılan ”Küçük Adımlar Eğitim Programı” Ankara-Gölbaşı’nda bulunan Genel Merkez Yerleşkesinde, ilgililere ve basına törenle tanıtıldı. Aile hekimleri işbirliği ile yürütülecek olan programın Tanıtım toplantısına Gölbaşı Sağlık Grup Başkanı Önder Özen, ZİÇEV Yönetim Kurulu, Merkez Müdürü Psikolog Meral Gümüş, Eğitim Koordinatörü Özel Eğitim Uzmanı Meryem Şahin ve Programda görevli uzmanlar katıldılar.

“Küçük Adımlar Programı” gelişimsel geriliği olan 0-4 yaş grubu çocukların anne-babalarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Çocuğun ev ortamında eğitilebilmesi için kolayca uygulanabilir ilkeler sunmaktadır. Bu program anne-babanın, çocuklarının en önemli öğretmenleri olduğu görüşünü benimsemektedir. Küçük Adımlar yalnızca öğretim programı açısından değil, aynı zamanda ne, nasıl öğretilmeli konusundaki yaklaşımı açısından da kapsamlıdır. Küçük Adımlar Macquarie Gelişimsel Geriliği Olan Çocuklar Programı’na dayalı olarak hazırlanmıştır. Bu, Sidney’deki Macquarie Üniversitesi Down Sendromu Programı çerçevesinde hazırlanmış olan bir program materyalidir. Ancak bu materyal yalnızca down sendromlu çocuklara yönelik değildir. Macquarie Üniversitesi Down Sendromu Programı Avustralya’nın ilk erken eğitim programıdır ve Avustralya içinde ve dışında küçük yaştaki özürlü çocuklarla yürütülen pek çok çalışma üzerinde derin ve kalıcı bir etkisi olmuştur. Beş temel gelişim alanına odaklanan programdaki beceri grupları 0-4 yaş diliminde olan becerilerin kazandırılmasında, kurumlarımız eğitimcileri, aile danışmanlığı şeklinde çalışarak önce ailenin ve dolayısıyla çocuğun ilk aylardan itibaren gelişimini ve eğitimini yakından takip edip yönlendirecektir.

ZİÇEV Eğitim Kurumlarında uygulanacak olan bu Program, minik yavruları ve aileleri için büyük bir hizmet olacak, eğitime en erken yaşta başlamanın yararlarını ailelerimiz gelecek aylarda görecekler, eğitime ve geleceğe olan umut ve inançlarını pekiştireceklerdir.

ZİÇEV Ankara Makbule Ölçen Eğitim ve Rehabilitasyon Müdürü Meral Gümüş, Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin’e, projemize verdikleri destek için teşekkür ederek, “Gölbaşı İlçesindeki 0-4 yaş engelli çocuklarımıza ulaşmamızda Sayın Kaymakamımız Raşit Zengin Bey büyük katkı sağlamıştır.” dedi.