Cumhuriyet Gzetesi – Denizden çıktı balık yedi

18 Temmuz 2012, Çarşamba (Ankara Eki)
Sevil Arınan

etkinlikler-basinda-cumhuriyet18_07_12_1etkinlikler-basinda-cumhuriyet18_07_12_2

Haber Metni

Boğazı yüzerek geçen down sendromlu Caner, yarışın ardından madalyasını takıp yemeğe koştu…

Kendine ziyafet çekti

24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarıları’nda bu yıl da ilgi odağı olan down sendromlu Caner Ekin (30), 6,5 kilometre mesafedeki Boğaz’ı 1 saat 10 dakikada yüzerek, kendi kategorisinde yeni bir dereceye imza attı. Madalyasını taktıktan sonra esas ödülünü balık, köfte ve sütlaç olarak isteyen Caner, konuşma güçlüğü çekse de sevinciniŞampiyon, başardım sözleriyle dile getirdi.

Caner’in uzun zamandır yarışa hazırlandığını kaydeden antrenörüOsman Akdemir, 200 yüzücünün yarışı tamamlayamadığını kaydetti.Caner’in 6,5 kilometreyi kendi derecesini de geliştirerek geçtiğini anımsatan Akdemir,Caner’in derecesi gerçekten çok iyiydi. Boğaz’daki dalga ve akıntı onu biraz etkiledi ama Caner yarışı bırakmamak için var gücüyle mücadele etti. Savaş verdi. Yarış öncesinde“Tarihe geçeceğim” diyordu ve dediğini yaptı. Yarışma ardından karaya çıktığında da“Şampiyon, başardım” diye bağırdı.O da biz de çok mutluyduk” dedi.

Organizasyon öncesinde Caner’i “Sen şampiyonsun. Yine başaracaksın. Sana güveniyoruz” sözleriyle motive ettiklerini söyleyen Akdemir, downlu sporcuların stresle birlikte yaşadıkları, korkularını yenmelerinin önemli olduğunu anlattı. Yarış sırasında Caner’in bir grubu peşinden sürüklediğini de anlatan Akdemir, Belki insanlara basit gelebilir ama bizm kazandığımız başarı yılların birikimi. Engelli bir sporcunun başardıkları, toplumda algı oluşturdu. Caner 30 yaşında bir engelli. Önümüzdeki yıl onu yeniden yarışlara hazırlar mıyız, bilmiyorum. Downluların yemekle ilgili büyük sorunları var ve Caner belki bir yıl içinde fazla kilo alabilir. Süreçte karar vereceğiz. Tabii Caner’in istekleri de önemli. Yüzmekten haz almadığını anladığımız anda onu zorlayamayız dedi.

Önce yarış sonra yemek

Yarışın ardından Caner’in madalyasını takmasıyla birlikte yemek yemek istediğini anlatan Akdemir, hemen restorana gittiklerini anlattı. balık istediğini söyleyen Akdemir,Balık istemesiyle birlikte ona “Denizden çıktık canın balık mı istedi?” diye şaka yaptık. Balık üzerine köfte ardından sütlaç yedi. Aldığı dereceyle aslında Caner her şeyin en güzelini hak etti” dedi.

 

 

Cumhuriyet Gazetesi – Caner yüzdü yüzdürdü

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-cumhuriyet16_07_12_2

etkinlikler-basinda-cumhuriyet16_07_12_1

 

 

Akşam Gazetesi – Boğaz’dan Caner geçti
Akşam Gazetesi – Boğaz’ı 70 dakikada aştı engeli kulaçarıyla boğdu

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-aksam16_07_12etkinlikler-basinda-aksam16_07_12_1

 

 

Haber Türk Gazetesi – Boğaz’da binlerce kulaç

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-haberturk16_07_12_1

etkinlikler-basinda-haberturk16_07_12_2

 

 

Vatan Gazetesi – Boğaz’da ferahlatan yarış!

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-vatan16_07_12

 

 

Fanatik – Helal Sana Caner

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-fanatik16_07_12

 

 

Hürriyet Gazetesi – Boğaz’a kulaç, Caner’e madalya

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-hurriyet16_07_12

 

 

Milliyet Gazetesi – Bir kıtadan bir kıtaya, en özel yüzücü

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-milliyet16_07_12

 

 

Posta Gazetesi – 200 Engelsiz Yarım Bıraktı, Engelli Caner Bitirdi

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-posta16_07_12

 

 

Manisa’da Denge – Engelliler için büyük yatırım

16 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-manisadenge_2._sayfa

etkinlikler-basinda-manisadenge_1-1

 

 

Yeni Asır Gazetesi – En anlamlı temel

15 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-yeniasir15_07_12

 

 

Sabah Gazetesi – Anne babaların gözü arkada kalmayacak

15 Temmuz 2012, Pazar (Egeli Eki)

etkinlikler-basinda-sabah15_07_12_02

 

 

Hürriyet Gazetesi – 50 öğrencilik engelli yurdu

15 Temmuz 2012, Pazar (Ege Eki)

etkinlikler-basinda-huerriyet_1

 

 

Manisa’da Gündem – Arınç engelleri kaldırdı

17 Temmuz 2012, Pazartesi

etkinlikler-basinda-manisadagundem16_07_12

Layout 1

 

 

Hür Ekspres (Manisa) – Temeli Arınç Atacak

14 Temmuz 2012, Cumartesi

etkinlikler-basinda-hurekspres14_07_12

 

 

Hür Işık (Manisa) – Temeli Arınç Atacak

13 Temmuz 2012, Cumartesi

etkinlikler-basinda-hurisik14_07_12

 

 

Yarın Gazetesi (Manisa) – Arınç özel öğrenciler için Manisa’da

14 Temmuz 2012, Cumartesi

etkinlikler-basinda-yarin14_07_12

 

 

Cumhuriyet Gazetesi – Bize karşılıksız sevgiyi öğretti

14 Temmuz 2012, Cumartesi

etkinlikler-basinda-cumhuriyet_14_07_12

etkinlikler-basinda-cumhuriyet14_07_12

 

 

Türkiye Gazetesi – Çocukları sporla hayata bağlıyor

21 Haziran 2012, Perşembe

etkinlikler-basinda-turkiye_21.06.12

 

 

Haberler.com – Ziçev, 30. Yıl Şenliğini Yenimahalle’de Kutladı.

08 Mayıs 2012, Salı

Sabah Gazetesi – Zihinsel engelliler ilk kez uçağa bindi

07 Mayıs 2012, Pazartesi (Ankara Eki)

etkinlikler-basinda-07.05.2012.sabah

Haber Metni

Türk Hava Kurumu, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nın kuruluşunun 30. Yıldönümü ve Engelliler Haftası nedeniyle anlamlı bir organizasyona imza attı. Adana, Antalya, Bolu, Elazığ, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Manisa, Mersin, Niksar, Samsun ve Tekirdağ’da yaşayan, hayatlarında hiç uçağa binmeyen zihinsel engelli 125 genç, Başkent gezisi kapsamında THK Türkkuşu Tesisleri’nde ağırlandı.

TESİSİ GEZDİLER

Vakıf Başkanı Ülay Karakoç, Vakıf Genel Müdürü Tomris Miser, Vakıf Müdürü Naci Kargın, antrenör ve milli sporcu Osman Akdemir ile aileleri eşliğinde tesislere gelen çocuklar, burada Türkkuşu Genel Müdür Yardımcısı Nevres Erkin tarafından karşılandı. Zihinsel engelli çocuklar ile beraberindekilere tesisleri gezdirerek uçaklar hakkında bilgi veren Erkin, onlara havacılığın ve THK’nın önemini anlattı. Tesiste bulunan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adını taşıyan yangın söndürme uçağını da heyecanla inceleyen çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.

10 SORTİ YAPTI

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı’nın da eşlik ettiği gezi sırasında Vakıf yetkilileri, zihinsel engelli bir genç tarafından yapılan tabloyu Türkkuşu Genel Müdür Yardımcısı Nevres Erkin’e hediye etti. Gezinin en renkli bölümü ise çocukların uçaklara bindirildiği andı. Eğitmenleri ve aileleri birlikte iki ayrı uçağa bindirilen zihinsel engelli çocuklar için tam 10 sorti yapıldı. Bu keyifli yolculuğun ardından konuklar, Türkkuşu tesislerindeki yemekte ağırlandı. Hayatlarında ilk kez uçağa binen çocuklar, bu unutulmaz gün için THK yetkililerine teşekkür etti.

Hürriyet Gazetesi – Uçmaya engel yok

05 Mayıs 2012, Pazar (Güncel)
Murat Yılmaz

etkinlikler-basinda-05.05.2012.hurriyet

Haber Metni

THK ve ZİÇEV işbirliğiyle gerçekleştirilen uçuş etkinliğinde zihinsel engelli çocuklar uçmanın engel tanımadığını gösterdi. 125 çocuk ilk kez uçağa binmenin heyecanını yaşadı.

Türk Hava Kurumu (THK) ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte zihin engelli çocuklar uçuş keyfi yaşadı. Etimesgut Türk Kuşu Genel Müdürlüğü eğitim merkezi pistinde yapılan etkinliğe 13 farklı şehirden 125 çocuk katıldı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen organizasyonda CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı da engelli çocukları yalnız bırakmadı.

İlk sorti uçuşunu çocuklarla birlikte yapan Sarı, “Bu tür etkinliklerin yapılmasında büyük fayda var,” dedi. Uçuş sonrası çocukların duygularını aktaran Müslim Sarı “Engelli çocuklarımızın çok mutlu olduklarını gördüm. Hepsi ilk defa evlerinden çıkarak farklı bir şehre gelerek ilk kez uçtu. Dünyaya ilk defa havadan baktılar. Uçakta pilotları alkışlayarak heyecandan bizlere sarıldılar. Keyifli bir anı oldu onlar için,” diye konuştu.

İlk defa uçağa bindiler

Zihinsel Engelliler Milli Takım Antrenörü ve organizasyon koordinatörü Osman Akdemir, ZİÇEV’e bağlı 13 ayrı il temsilciliğinden 125 çocuğun bulundubilgisini verdi. Engellilerin sosyal aktivite yapamadıklarına dikkat çeken Akdemir, etkinliği sağladığı için THK’ya teşekkür etti. Uçuş sonrası uçaktan inen bazı çocuklar sevinçlerini telefonla aradıkları aileleriyle paylaştı. Bazı çocuklar ise kendilerini uçuran pilotlara sarılarak sevgilerini gösterdi. Adana’dan gelen Enes Erdoğan isimli genç, “Uçmak çok çok güzel bir duygu. Bu duygu anlatılmaz yaşanır. İlk defa uçağa bindim. Bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ediyorum,” dedi.

 

 

Zaman Gazetesi – Zihinsel engelliler, Başkent’te

05 Mayıs 2012, Pazar (Ankara Eki)
ÜNAL LİVANELİ ANKARA

etkinlikler-basinda-05.05.2012.zaman

Haber Metni

Türk Hava Kurumu (THK) ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nın (ZİÇEV) ortak düzenlediği etkinlikte 13 farklı şehirden gelen 115 zihinsel engelli, ilk defa uçakla uçma keyfi yaşadı. Adana ve Elazığ gibi 13 şehirden Ankara’ya gelen zihinsel engelliler, THK Türkkuşu tesislerinde buluştu. Engelliler 5’er kişilik gruplar halinde uzman gözetiminde deneyimli pilotların kullandığı uçaklara bindi. Yaklaşık 10 dakika uçakla Ankara semalarında gezen engelliler, ilk uçuş deneyiminin keyifli geçtiğini dile getirdi. Etkinliğe Adana’dan katılan Enes Erdoğan, ilk defa uçtuğunu ve hiç korkmadığını söyledi. Uçmanın “çok hoş bir duygu” olduğunu söyleyen Erdoğan, “Kelimelerle anlatamıyorum. Çok şahane bir şeydi. Ne derler? Anlatılmaz, yaşanır. Onun gibiydi,” dedi. Organizasyonun koordinatörü Osman Akdemir, bu gibi aktivitelerin engelli çocuklar için büyük önem taşıdığını ifade etti. Engellilerin sosyal hayata katılması ve böyle bir etkinliğe dahil olmasına katkı sağlamasından dolayı THK Genel Müdürlüğü’ne teşekkür eden Akdemir, “ZİÇEV olarak 13 ayrı ildeki şubelerimizden çocuklarımız burada. Yaklaşık 115 çocuğumuz uçaklarla uçma imkanı buldu,” diye konuştu.

 

 

Cumhuriyet Gazetesi – Zihinsel engelli çocukların uçuş heyecanı

05 Mayıs 2012, Pazar

etkinlikler-basinda-05.05.2012.cumhuriyet

 

 

Haber Vaktim – Zihinsel engelliler, uçuş keyfi yaşadı

05 Mayıs 2012, Pazar

etkinlikler-basinda-05.05.2012.haber-vaktim

 

 

Milliyet Gazetesi – Başkan Odabaşı engellilerle yemekte buluştu

08 Ocak 2012, Pazar (Ankara Eki)

etkinlikler-basinda-milliyet08.01.12

 

 

Hürriyet Gazetesi – Odabaşı: Engeller aşılmak içindir

08 Ocak 2012, Pazar (Ankara Eki)

etkinlikler-basinda-hurriyet08.01.12

 

 

Kanal 7 – 04 Mayıs 2012, Cuma (Ana Haber Bülteninden)

ZİÇEV Gençlerinin Türk Kuşu Uçakları ile Ankara Göklerinde Gezintisi Haberi:

 

 

Haber Türk Gazetesi –

28 Nisan 2012, Cumartesi ve 30 Nisan 2012, Pazar

Aşağıdaki bağlantılarda iki yazıya ulaşılacaktır. Birinci bağlantı,köşe yazarı Umur Talu‘nun, Eskişehir’de bir merkezde hayatını kaybeden zihinsel engelli Beril için kaleme aldığı yazıdır. İkinci bağlantı ise; ZİÇEV Manisa Şubesi Başkanı Hüseyin Okumuş‘un cevaben yazdığı ve Umur Talu’nun köşesinde yayınladığı açık mektuptur.

Hürriyet Galeri

ZİÇEV 30. Yıl etkinlikleri çerçevesinde, İstanbul Şubesi ile Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, Öğretim Üyesi Adem Yücel ile birlikte 29 Nisan’da oynananFenerbahçe – Beşiktaş maçında t-shirtlerimiz ve pankartlarımızla tribünlerde yer aldılar.

Maç öncesi Lig TV muhabirleri pankartımızı göstererek ZİÇEV ve proje hakkında açıklama yaptı, öğrenciler Lig TV’ye röportaj verdiler. Ayrıca Hürriyet Spor’da maçtan karelerde resimler yayınlandı.

Kanal 23 – En Elzem Elzerem

Bünyamin Eroğlu

İnsanlara, sapasağlam gezerken bir saniye sonra “engelli” hale gelmeyeceğinin garantisini kim verebilir, eğer doğuştan engelli değilseniz? Yıllardır engelliler için verilen mücadele ve çalışma nedense bir türlü randımana binmiyor. Sadece “engelli” yakınları olanların derdiyle hemhal oluyor diğerlerimiz maalesef hep birlikte seyrediyoruz.

Bırakın ülkemizi ilimizde ne kadar engelli var diye hiç merak ettik mi, hayır? 7-8 binlerle söyleniyor bu engelli sayısı. Peki ilimizde “engelli” vatandaşlarımız ya da çocuklarımız her yere gidebiliyor mu, maalesef yok ve maalesef hayır? Kamu kurumlarının hepsinde engellinin çıkabilmesi, görüşmesi için yer var mı, hayır? Cadde sokaklarda son yapılan düzenlemeyle bir miktar kaldırım iniş ve çıkışlar yapıldı, yeterli mi, yine hayır? Bırakın dışarıyı hastanelerin hepsinde her türlü engellinin muayene olacağı yer var mı, hayır?

Demek bizler hayata o kadar dalmışız ki bu kardeşlerimizi unutmuşuz. Ancak bunları unutmayan var ve bu engelliler bu unutmayanların hayrına hatlarını devam ettiriyorlar. İşte vakıf marifetiyle ilimizde faaliyet gösteren ELZEREM bunlardan sadece biri. İlgilenenler de çocukları engelli insanlarımız? Kent Meclisi toplantısın da alınan kararla geçen Sayın Mehmet Güleç’in davetiyle Elzerem’i gezmeye görmeye gittik. 160 engelli çocuğumuzun eğitim ve beceri öğrendiği o harika tesisleri gezerken çocukların sevecenliği ve sempatikliğiyle karşılaştık. Kurulan atölyelerin çocuklar üzerindeki etkisini yerinde izledik ve şaşkınlıkla baktık.

Bir avuç gönüllünün vakıf aracılığıyla çabalarını ve sonuçlarını gördük. Tabi hemen her şeyin dört dörtlük olduğunu söylemek için “hayırsever işadamlarımızın, zenginlerimizin” el atmasının EN ELZEM yer olarak ELZEREM olduğunu da tespit ettik. Tabi kurumların yapabileceği işleri de gördük ve kamu kurumlarından ilgi ve çalışma beklediğimizi de duyurmak istedik. Devletin verdiğiyle ancak maaşların karşılandığı bu çok önemli mekanı görüp gezmek, yapılanları yerinde incelemek, eksiklerin neler olduğunu da görüp yardım etmek gerektiğine inandığımızı, gittiğimiz Kent Konseyi Başkanı Sayın Haluk Çakır,yönetim kurulu üyeleri Seyfettin Bahçeci, Fikret Çelik ve ben bu güzide tesise yapılacak her yardımın yerli yerinde kullanıldığına da şahit olduk,bunu giden herkeste görecektir.

Tabi engellilerle ilgili sadece Elzerem yok. Daha bir çok vakıf ve dernek engellilerin engellerini kaldırmak için mücadele veriyorlar,bunlarıda unutmamak lazım. Elzerem atölyelerinde hastalar için üretilen kolaylıklar çok harikaydı. Yatalak hastası olanlar için ele geçmeyecek kolaylıklar hazırlanmış, kamp çadırları,Pazar çadırları,mermercilik olduğu gibi,engelli minübüsü ve kalıpçılıkla ilgili engellilere dersler veriliyor.Elzeremin her ihtiyacı tamamı, hayır ,ihtiyaç yok mu, çok, yapılacak iş yok mu,o da çok. İşte bu noktada kamudan ve hayırsever işadamlarımızdan yardım ve ilgi bekliyoruz. Burada özveriyle çalışan herkesi,başta Mevlüt Hocamı ve diğer yetkilileri ve Mehmet Güleç’i yürekten kutluyorum.Çok meşakkatli bir hizmeti başarıyorsunuz. Allah yar ve yardımcınız olsun…

Saygılarımla