07 Mayıs 2005: Hülya Koçyiğit Vakfımızı Ziyaret Etti

Hürriyet Gazetesi Ankara Eki

etkinlikler-basinda-basinda_hulya

Vakfımızın zihinsel yetersiz bireylerinden, Onursal Başkanımız Makbule Ölçen ile kurucularımızdan Dr. Ali Nejat Ölçen’in oğlu, halen Genel Merkez’de Danışma Memuru olarak görev yapan ve Bağımsız Yaşam Evinde yaşamını sürdüren Demir Ölçen’in, çocuk yaşlarından başlayan Hülya Koçyiğit hayranlığı gitgide arttı. Öyle ki, Hülya Koçyiğit ile ilgili çıkan her haberi, her yazıyı ve her eseri defalarca okuyan Demir, Hülya Koçyiğit hakkında kitap yazmaya bile başladı.

Demir’in bu hayranlığı ve sadakati karşısında yıllardır çok duygulanan Yönetim Kurulu üyeleri, telefonla Koçyiğit’e ulaştılar ve Ankara’ya yolu düştüğünde, kendisiyle Demir Ölçen’i tanıştırmak istediklerini söylediler. Duyarlı bir anne yüreği taşıyan ünlü yıldızımız, büyük bir yüce gönüllülük göstererek, böyle anlamlı bir görevi asla reddedemeyeceğini belirtti.

Nihayet “Uçan Süpürge” günleri çerçevesinde “Dört Yapraklı Yonca” eserinin imza günü için Ankara’ya gelen büyük sanatçımız, kısıtlı zamanından ayırarak Vakfımızı ziyaret etme nezaketini gösterdi. O7 Mayıs 2005 günü Vakıf Genel Merkezinde adeta bir bayram günü yaşandı. Sporcularımız, izcilerimiz, halk oyunu ekibimiz özel giysileri içinde, yatılı öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ise özenle giyinmiş olarak karşıladılar büyük yıldızı.

Demir Ölçen’in mutluluğu ise gözleri yaşartacak denli yoğundu. Çok şık giyinmiş olan Demir, Hülya Koçyiğit’i kapıda karşıladı. Resimlerin çekilmesinden sonra, karşılıklı oturup söyleştiler ünlü sanatçı ile sadık hayranı. Hülya Koçyiğit, Demir’in kendisi, yaşamı, eserleri, hatta nüfus kağıdı hakkındaki ayrıntılı bilgilerinden çok etkilendi ve enikonu şaşırdı. Demir’i çok daha önce tanımış olmayı istediğini belirtti. Demir’e kendisi hakında yazılmış eserlerini imzalayarak armağan etti. Demir’de çok sevdiği Koçyiğit’e, en sevdiği resimlerinden birini armağan etti. Daha sonra, Ölçen’in yaşamını sürdürdüğü Bağımsız Yaşamevini gezen sevgili Koçyiğit, Vakıf Merkezinden adeta istemeyerek ayrıldı.

Böylece, 07 Mayıs 2005 Vakıf tarihimizin en unutulmaz, en özel günlerinden biri oldu. Demir Ölçen’e, kısıtlı yaşamının en mutlu gününü armağan etti ünlü yıldız. Biz gönüllüleri mi soruyorsunuz? Filmleriyle ve hanımefendi kişiliğiyle gençliğimizi dolduran bir büyük sanatçıyla tanışmaktan en az çocuklarımız ve Demir kadar, bizler de heyecanlı ve mutluyduk.

Teşekkürler Hülya Koçyiğit…

 

 

 

06 Mart 2005: Onlara Sahip Çıkalım

Başkent Gençlik Dergisi

etkinlikler-basinda-baskent_resim

Gölbaşı Gençlik Derneği üyeleri, Vakfımızı ziyaret ederek zihinsel yetersiz çocuklarımıza çeşitli armağanlar verdiler. Dernek Başkanı Namık Alpagu, Başkent Gençlik Federasyonu hakkında bilgi vererek, zihinsel yetersiz çocuk ve gençlere, ellerinden gelecek her türlü yardımı yapabileceklerini belirtti.

Eğitim Koordinatörü Tomris Miser de, Gençlik Derneği üyelerini, Merkez’de verilen eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri konusunda bilgilendirdi ve bu çocukların en çok sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Özellikle gençlerimizin zihinsel yetersizlere olan bu ilgisi ve duyarlı yaklaşımları, Vakıf yöneticilerini çok memnun etti ve geleceğe olan güvenlerini artırdı. Dernek üyesi geçlerimizle birlikte olan ve armağanlarını alan zihinsel yetersiz gençlerimiz de çok mutlu oldular. Sporda kazandıkları başarıları onlarla paylaşarak madalyalarını gösterdiler.

Vakfımızda eğitim alan çocuk ve gençlerimizin en büyük eksiği, toplumdan izole edilmiş olmaları, toplumla, yaşıtları gençlerle yeterince kaynaşamalarıdır. Bu nedenle, gençlerimizin Vakıf öğrencilerine gösterdikleri ilginin, sevginin önemi ve yararları anlatılamayacak denli fazladır.

Haberimizi verirken, bütün gençlerimizi, lise ve üniversitelerdeki öğrencilerimizi, Gölbaşı Gençlik Derneği üyeleri kadar duyarlı olmaya ve zihinsel yetersiz akranlarını her zaman hatırlayıp onlara ilgi göstemeye çağırıyoruz. Zihinsel yetersizlik konusunda, bu ülkede, özellikle gençlerimizin yapabileceği daha pek çok hizmet var.