Anasayfa / TARSUS ŞUBESİ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

TARSUS ŞUBESİ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

GENEL BİLGİLER

Amaçlarımız

Tarihçe

1994 yılında, ZİÇEV Ankara Genel Merkeze bağlı olarak kurulan Şubemiz o yıllarda sekiz kurucu üye ile, Ecz. A. Gülten İşcan Başkanlığında, Gül Eczanesi giriş katında faaliyete başladı.

1997 yılında zamanın Kaymakamı Ali Ülger’in, 27 Aralık İlköğretim Okulundaki, anaokulu olarak yapılan binayı tahsis etmesi sonucu on beş öğrenci ile eğitime başlandı. Daha sonra bir hayırsever bahçeli evini ücretsiz olarak tahsis etti. Orada eğitime devam ederken, zamanın Valisi Şenol Engin, bugünkü okul arsasını Encümen kararı ile Vakfımıza devretti. Projesini ücretsiz olarak Müh. Aydın Tabakan’ın çizdiği eğitim binasının yapımı, yardımsever halkımızın desteğiyle devam etmiştir. Yine zamanın Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın girişimleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alınan yardımla bina bitirilebildi. Binanın yapımında, her şeyden önce Vakıf gönüllü üyelerinin özverisi ve eğitime inancı vardı.

Merkezimiz 1999 yılında, zihinsel engelli bireylerimizin eğitimine görkemli bir törenle açıldı. 1999-2006 yılları arasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü ile bir protokol çerçevesinde, elli zihinsel engelli çocuk ve gencimize eğitim verilmeye devam edildi.

2005 yılında çıkarılan Engelliler Yasası ile, zihinsel engelli bireylerin eğitimini Milli Eğitim Bakanlığı üstlendi.

Merkezimiz, 01 07 2005 tarihli ve 5375 sayılı Engelliler Kanunu gereğince yasal işlemlerini tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çalışma iznini almıştır.

Merkezimiz, bir ZİÇEV kuruluşu olan Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak 16 10 2006 tarihinde yeni dönem hizmetine başlamıştır.

Yönetim Kurulu

Başkan Ayişe Gülten İŞCAN
Başkan Yardımcısı Müyesser SANCAK
Sekreter Üye Murat KAYA
Sayman Üye Sultan ARDA
Üye Emel ULUSOY

 

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ

Kurum Müdürü – Yasemin Türkseven

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. MERKEZİMİZDE UYGULANAN ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARI

B. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI PROGRAMLAR

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı

-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

C. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. Aile ve Çevre Eğitimi

Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.


2. Mesleki Eğitim

Merkezimize devam eden bireylerin temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını, iş ve mesleğe yönelik beceriler kazanmalarını sağlama, amacıyla öğrencilere takı yapımı, galoş , ağaç işleri, dekoratif ürünler ve çeşitli süsleme alanlarında eğitim verilmekte, tüketici değil, üretici bireyler olmaları sağlanmaktadır.

Ayrıca; öğrencilerimize, istek ve becerileri doğrultusunda Seracılık ve Kilim Dokuma eğitimleri verilmektedir.

3. Spor Eğitimi

Merkezimize devam eden bütün öğrencilerimize, bir program dahilinde Beden Eğitimi dersleri verilmektedir.

Ayrıca; ZİÇEV Tarsus Spor Kulübü özel sporcuları Masa Tenisi, Atletizm, Bowling, Yüzme dallarında bireysel ve takım olarak antrenmanlarını yapmakta, bölgesel ve ulusal turnuvalara katılarak madalyalar kazanmaktadırlar.

 

ETKİNLİKLERİMİZ

Sosyal Etkinlikler

Okulumuzda öğrencilerin psiko-sosyal gelişimlerini desteklemek, toplumsal uyum becerilerini geliştirmek ve bağımsız yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla; sosyal amaçlı salonlarımızda folklor, tiyatro, müzik ve görsel sanatlar gibi öğretiler verilip etkinlikler düzenlenir. Bunun yanı sıra piknikler, geziler ve çeşitli spor etkinlikleri öğrencilerimize yarar sağlamaktadır.

 

TEŞEKKÜRLERİMİZ

Kültür (eski) Bakanı İstemihan Talay, Mersin (eski) Valisi Şenol Engin, Tarsus (eski) Kaymakamı Ali Ülger, Müh. Aydın Tabakan ile, binamızın yapımı, eğitim ve rehabilitasyon hizmetimizin sürdürülmesinde maddi-manevi katkılarını esirgemeyen, el emeği, göz nuru ile destek veren Tarsus’un yüce gönüllü halkı ve gönüllü arkadaşlarımıza minnet duyguları ile teşekkür ederiz.

 

İLETİŞİM

Adres Kırklar Sırtı Mahallesi, 2648 Sokak, No:4, 33400 Tarsus
Telefon 0324-626-48-92
Faks 0324-626-56-33
e-posta tarsus.zicev@gmail.com

 

ŞUBEYE BAĞIŞ YAPMAK İÇİN

  • Denizbank – Tarsus
Şube Kodu: 3120
Hesap No: 5566-351
IBAN No: TR14 0013 4000 0000 0556 6000 29