Anasayfa / Ankara Şubesi – Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

Ankara Şubesi – Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

İletişim

Adres Bahçelievler Mahallesi, 79. Cadde, No:33 Gölbaşı / ANKARA
Telefon 0312-484-24-70 / 484-85-88
Faks 0312-484-08-58
e-posta merkez@zicev.org.tr / merkez.zicev@gmail.com

Şubeye bağışlarınız için

Ziraat Bankası –Ankara Gölbaşı Şubesi – Hesap No: 5891001-5001

Denizbank-Ankara Gölbaşı Şube Kodu:4810 – Hesap No: 5566-351

IBAN No: TR64 0013 4000 0000 0556 6000 02

Yönetim Kurulu

Genel Başkan Ülay Karakoç
Genel Başkan Yrd. Müge Konor
Genel Sekreter Ayten Timuroğlu
Genel Sayman Hüseyin Okumuş 
Üye Memnune Uzun
Üye Hikmet İnci Cengiz
Üye Cahit Korkmaz

Amaçlarımız

Tarihçe

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI onaylı 

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ – ANKARA

vakif-merkez-vakif_merkez_genel

Kurum Müdürü – Berna Salihoğlu Uysal

MERKEZİMİZDE UYGULANAN EĞİTİM PROGRAMLARI

Merkezimizde, tam gün, bireysel, grup, kaynaştırma öğrencilerine destek ve 0-3 erken yaş eğitimleri verilmektedir.

T.C.MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI(MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı

-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı

VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

Aile ve Çevre Eğitimi
Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.

ZİÇEV Zihin Ergo-Sum Fotoğraf Atölyesi

Zihin Ergo-Sum; 2007 yılı Şubat ayında Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) bünyesinde; özel eğitim gereksinimi olan bireylere (özellikle çocuk ve gençlere) gönüllü fotoğraf eğitimi vermek üzere, tamamı amatör olan fotoğrafçıların bu amaç ve hedef ile bir araya gelmesiyle kurulmuş bir fotoğraf atölyesidir.

Atölye; 2007 Şubat ayından beri Vakfın Ankara Şubesinde yirmi, 2009 Şubat ayından beri İzmir Şubesinde on iki ve 2011 Şubat ayından beri de altı öğrenci ile İstanbul Şubesinde eğitim ve çalışmalarını sürdürmekte ve fotoğraf üretmeye devam etmektedir.

Ayrıntılı bilgi için bakınız:

Zihin Ergo-Sum

Facebook Zihin Ergo-Sum Sayfası

El Sanatları Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Merkezimizde açılan kurslarda, özel öğrencilerimize el sanatları öğretmeni, ahşap boyama, takı yapımı, keçe işleri yapımı vb. konularda eğitim verilir. Bir el becerisi kazanarak öz güvenlerini pekiştiren öğrencilerimizin ürünleri çeşitli mekanlarda ve kermeslerde sergilenmekte, beğeni kazanmaktadır.

Kuaförlük Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Merkezimizde açılan kurslarda özel öğrencilerimize kuaför tarafından kuaförlük dersleri verilmektedir. Bu ders kapsamında, engelli bireyin temizlik alışkanlığı kazanması, saç ve tırnak bakımı, saç yıkama, tarama gibi konularda beceri kazanması amaçlanmıştır.

Müzik Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Merkezimizde açılan kurslarda özel öğrencilerimize, müzik öğretmeni tarafından müzik, halk dansları, modern danslar, koro çalışmaları yaptırılmaktadır.

Spor

Merkezimize tam gün devam eden bütün özel çocuk ve gençlerimize, hazırlanan program çerçevesinde, düzenli olarak beden eğitimi verilmektedir. Dersler, Yerleşkede bulunan Kapalı Spor Salonunda uygulanır. Ancak zihinsel ve fiziksel gelişimi spor salonuna götürülemeyecek düzeyde olan öğrencilerimize, beden eğitimi dersleri, yine Beden Eğitimi Öğretmeni tarafından birimlerinde verilir.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonuna (TÖSSFED) bağlı olarak çalışmalarını sürdüren ZİÇEV Ankara Spor Kulübü özel sporcuları, uygun dallarda bireysel ve takım antrenmanlarını Kapalı Spor Salonunda, diğer dallardaki çalışmalarını ise yüzme havuzu, bowling salonu vb. mekanlarda yaparlar.

SPORDA GURUR TABLOMUZ

Vakfımızın özel sporcuları bölgesel, ulusal ve uluslar arası şampiyonalarda büyük başarılar elde etmekte, yurt dışında bayrağımızı göndere çektirmekte ve kazandıkları madalyaları gururla şubelerine taşımaktadırlar.

Spor başarılarında ayrıntılı bilgi için bakınız:

http://www.zicev.org.tr/spor-faaliyetleri

Etkinlikler

Sosyal Etkinlikler

Zihinsel yetersiz çocuklarımızın daha geniş çevreye açılabilmeleri, toplum içerisinde olumlu davranış kalıpları kazanabilmeleri ve anlamlı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla; eğitici geziler (müzeler, çarşı, pazar, tiyatro, sinema, alış-veriş merkezleri vb.) piknikler, yaz aylarında gençlik kampları gibi sosyal etkinliklerin düzenlenmesine büyük önem verilmektedir.

Çocuk ve gençlerimizin sosyal etkinliklerden çok zevk aldıkları ve gelişimlerinin olumlu yönde etkilendiği gözlemlenmektedir. Özellikle kent dışına yapılan gezilerle, çocuk ve gençlerimiz, ailelerinden bağımsız olarak kendi kendine yetme, sorumluluk alma, öz güvenini pekiştirme gibi konularda önemli gelişmeler göstermektedirler.

Spor Etkinlikleri

Çocuklarımızın, spor aktivitelerine katılımı sağlanarak bir guruba ait olma, paylaşma, özgüven, işbirliği duygularını pekiştirmek ve yaşadığı bu duygulardan haz almasını sağlamak en önemli amaçlarımız arasındadır.

Bkz: Spor Faaliyetleri

Öğrencilerimizin Eğitimi İçin Oluşturulmuş Kulüplerimiz:

  • Fotoğrafçılık Klübü
  • Müzik Klübü
  • Spor Klübü
  • Bilgisayar Klübü
  • Tiyatro Klübü

Öğrencilerimizin eğitimlerine destek olması amacıyla oluşturulan kulüplerimize katılım ücretsizdir.

Okulumuz ilköğretim statüsündedir. Öğrencilerimiz mezun olduklarında İlköğretim Diploması almaktadır. Özel Eğitim Okulumuzda tam gün eğitim verilmektedir.

* Fotoğraf Albümü

vakif-merkez-merkez_egitilebilirler

vakif-subeler-ankara_isegit