Anasayfa / MANİSA ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

MANİSA ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

GENEL BİLGİLER

Amaçlarımız

Tarihçe

Manisa Şubemiz, Efdal Erdemir Başkanlığında, Nuran Pakdemirli,  Nevin Dirik ve Müyesser Gürel’in özverili katkılarıyla 21 Aralık 1988 tarihinde kuruldu. Aynı yıl bir apartman katında eğitim ve rehabilitasyon hizmetine başladı. 1991 yılında Laleli semtinde bir arsa aldı. Arsa temininin ardından, ‘Kendi Sınıfını Kendin Yap’ kampanyası açtı ve hayırseverlerin katkılarıyla, 950m2 kapalı alanı olan okul binasının yapımını gerçekleştirdi ve 1994 yılında hizmete açtı. Sonraki yıllarda Efdal Erdemir nöbeti Hüseyin Okumuş’a devretti.

Manisa Şubemiz, eğitim ve rehabilitasyon hizmetini nitelikli bir düzeyde sürdürürken, bir yandan da yatılı hizmete geçebilme çalışmalarını sürdürdü. Şubelerimiz içinde yatılı bölümü açan ve bölgedeki önemli bir ihtiyacın karşılanmasına büyük katkıda bulunan Manisa Şubemiz, Vakıf tarihine yatılı hizmeti başlatan ilk Şube olarak geçmiş olmanın gururunu yaşadı. Ancak Engeliler Yasası ile eğitim hizmetinin Milli Eğitim Bakanlığına bağlanması ve aynı mekanda yatılı hizmet vermenin MEB mevzuatına uymaması nedeniyle, yatılı bölümü kapatmak zorunda kaldı.

Şube Yönetim Kurulu, 20 Mayıs 2003 tarihinde, mevcut binaya bitişik olan 4734 m2’lik arsayı, gelecekte gündüzlü ve yatılı bakımevi yaptırmak üzere Manisa Belediyesi’nden satın aldı. Vakfımız, gelecekte engelli bireylerin yaşam boyu güvenli ve sağlıklı bir ortamda yaşayabilmeleri için, çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdü.

On yıla varan girişimlerin sonucunda Vakıf Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin, Manisa Şubesi kurucularından Müyesser Gürel’in, Manisa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Okumuş’un çabaları, Vakıfbank’ın Vakıf Medeniyetine yaraşır bir davranışla Bakımevi Merkezinin yapımını ve iç donatımını üstlenmesiyle, Özel ZİÇEV-Vakıfbank Yatılı Bakımevi’nin temeli 14 Temmuz 2012 günü atıldı.

Merkezimiz, 01 07 2005 tarihli ve 5375 sayılı Engelliler Kanunu gereğince bütün yasal işlemlerini tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığından çalışma iznini almıştır.

Merkezimiz, bir ZİÇEV kuruluşu olan Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak 21 01 2007 tarihinde yeni dönem hizmetine başlamıştır.

Yapımı hızla süren Merkez, 01 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen  görkemli bir törenle hizmete açıldı. (Ayrıntılı bilgi için bkz: Manisa Yatılı)

Yönetim Kurulu

Başkan Hüseyin OKUMUŞ
Başkan Yardımcısı Mustafa TAŞKIRAN
Sekreter Üye Ayşe ÇAKMAK
Sayman Üye Nursemin TUSKAN AKKAŞ
Üye Akın TORUN

T. C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ 

Kurum Müdürü – Raşit KORKMAZ

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI PROGRAMLAR

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. Aile ve Çevre Eğitimi:

Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.

Her eğitim ve fizyoterapi sonrası aileye engellinin o günkü durumu hakkında bilgi verilir ve evde yapılması gerekenler konusunda görevlendirilir. Periyodik aralıklarla aile toplantıları yapılarak engellinin bulunduğu düzey ve performansı hakkında aileler aydınlatılır.

Bireysel eğitime devam eden engelli çocuk, sosyal çevrede aile içinde davranış problemleri yaşıyorsa, aile psikolog önderliğinde aile eğitimine alınır. Eğitimde;

 • Aile çocuğu nasıl daha iyi anlar ve tanır,
 • Çocuğun problemlerini çözmede nasıl bir yol izler,
 • Çocuğa tutum ve davranışları nasıl olmalıdır, gibi sorulara cevap bulunur.Engelli çocuğa sahip ebeveynlerle Grup Terapileri yapılır. Bu terapilerde;

  -Yaşanan ortak problemler,

  -Problemler karşısında ebeveynlerin olumlu ya da olumsuz yanıt aldıkları tutumları,

  -Ebeveynlerin aile içi çatışmaları, duygusal problemleri gibi konularda aileler arası katarsis (boşalım, paylaşım) gerçekleştirilir.

  Bu amaçla özel veli görüşmeleri, toplantılar, uzman eşliğinde seminerler düzenlenir Bu seminerler konularında uzman meslek elemanları tarafından görsel ve işitsel uyaranlar eşliğinde sunulur.

2. Mesleki Eğitim

Öğrencilerimizin yaratıcılığını desteklemek, el becerilerini geliştirmek, üretim yaparak öz güvenlerinin pekişmesini sağlamak amacıyla uygulanan eğitimdir. Yapılan çalışmalar her yıl düzenlenen kermeslerle sergilenmekte ve ziyaretçilere, zihinsel yetersizlerin eğitimle neler başarabildikleri gösterilmektedir. Bu sergilerin çevre eğitimine de önemli katkısı olmaktadır.

3. Halk Dansları Eğitimi

Öğrencilerimizin sergilediği halk dansları beğeniyle izlenmektedir.

4. Okuma – Yazma Eğitimi:

Zihinsel gelişim düzeyi okuma-yazma öğrenmeye uygun olan engelli çocuklara, uzman öğretmen tarafından okuma-yazma eğitimi verilmektedir.

5. Spor Eğitimi

Tüm öğrencilerimize Beden eğitimi ve spor dersleri verilmektedir. Bowling, Masa Tenisi, Atletizm, Yüzme dallarında takım çalışmaları yapılmaktadır. ZİÇEV Manisa Spor Kulübü  olarak özel sporcularımız, bölgesel ve ulusal şampiyonalara katılmakta, madalyalar kazanmaktadırlar.

 

PROJELERİMİZ

Aktif İş Gücü Piyasası Stratejileri Projesi:HPIM1125.JPG

Kurumumuzda verilmekte olan bütün bu eğitimlerin yanı sıra; finansmanını AB’nin karşıladığı, İŞ-KUR destekli; zihinsel engelli bireylere meslek edindirme ve bu çocukların sosyal yaşantıya uyumlarının sağlanmasına yardımcı olacak kurslar projesi, 2004 yılında Avrupa Birliği tarafından onaylanmış, 01.Ağustos 2005 tarihinde hayata geçirilmiştir. Hazırlanan proje kapsamında Merkezimizde öğrenim gören on dört yaş üstü yirmi dört zihinsel engelli birey, sekiz ay boyunca kursa katılmış, kursu başarıyla bitirerek belgelerini almışlardır.

Bu projeyle zihinsel engelli çocukların ilgi, eğilim ve yeteneklerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlıkları kazandırarak hayata hazırlamak ve onların kendilerini ve ailelerini mutlu kılacak, toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmaları amaçlanmıştır.

AİPP (Aktif İşgücü Piyasası Stratejileri) Projesi çerçevesinde Kurumumuz binası içerisinde iki atölye hazırlanmış olup bu atölyeler galoş ve el sanatları yapım atölyeleri olarak sınıflandırılmıştır. Atölyelerimizde engelli bireylerimiz, ahşap boyama, vitray, mum yapımı, batik, seramik, fimo ve galoş yapımı dallarında eğitim almakta ve bunlara ilişkin becerileri kazanmaktadırlar.

Bu atölyelerdeki eğitimler, Vakıf destekli olarak halen aktif olarak devam ettirilmektedir.

 

İLETİŞİM

Adres Mesir Mahallesi, 5103.Sokak, No:1 Yunusemre/MANİSA
Telefon 0236-233-57-51
Faks 0236-236-00-16
e-posta manisa.zicev@gmail.com

 

ŞUBEMİZE BAĞIŞ YAPMAK İÇİN

 • Vakıfbank Manisa Şubesi
  Hesap No: 00158007285729543
  IBAN No: TR03 0001 5001 5800 7285 7295 43
 • Vakıfbank Manisa Şubesi (Dolar)
  Hesap No: 00158048000672548
  IBAN No: TR49 0001 5001 5804 8000 6725 48
 • Vakıfbank Manisa Şubesi (Euro)
  Hesap No: 400158048042098554
  IBAN No: TR82 0001 5001 5804 8012 0985 54