Anasayfa / İZMİR ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

İZMİR ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

GENEL BİLGİLER

Amaçlarımız

Tarihçe

vakif-subeler-vakif_aileİzmir Şubesi 14 Kasım 1989 tarihinde, Berat Zengil Başkanlığında kuruldu. Başlangıçta geçici bir mekanda eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini sürdürdü. İlk döneminde üniversitelerle ortak olarak düzenlediği “Eğitici Eğitimi Kursları” ile bölgeye çok yararlı bir hizmet yaptı.

Hayırseverler Vasfiye-Orhan Akyıldız çiftinin bağış olarak yaptırdıkları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 1998 Kasım Ayında, dönemin İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş tarafından hizmete açıldı.

Şubemiz bugün Milli eğitim Bakanlığından ruhsatlı olarak eklediği yeni birimlerle, nitelikli ve çok yönlü eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini başarıyla sürdürmektedir.

Aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden Orhan Akyıldız’ın ve Şube Başkanımız olarak hizmet etmiş olan Ayça Tokatlıoğlu’nun aziz anıları kalplerimizde yaşamaktadır.

Yönetim Kurulu

Başkan Nilgül ÖZTÜRK
Başkan Yardımcısı Yener KAYITMAZ
Sekreter Üye Betül EL
Sayman Üye Nesrin KARALI
Üye Mehmet ERİŞKİN

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

VASFİYE-ORHAN AKYILDIZ EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ 

Kurum Müdürü – Hülya SARIEL

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. MERKEZİMİZDE UYGULANAN EĞİTİM PROGRAMLARI

B. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı
-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

 

C. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. Aile Eğitimi

Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.Öğrenciler evlerine giderken ev ödevi verilmektedir.

2. Mesleki Eğitim

vakif-subeler-izmir_atolye

Öğrencilerimizin yaratıcılığını desteklemek, el becerilerini geliştirmek, üretim yaparak öz güvenlerinin pekişmesini sağlamak amacıyla uygulanan eğitimdir. Yapılan çalışmalar her yıl sergilenmekte ve ziyaretçilere, zihinsel yetersizlerin eğitimle neler başarabildikleri gösterilmektedir. Bu sergilerin çevre eğitimine de önemli katkısı olmaktadır.

3. Drama Eğitimi

Merkezimizde öğrencilerimize drama eğitimi verilerek hayal güçlerinin gelişmesi, yeni beceriler edinmeleri, alkış alarak öz güvenlerinin pekiştirilmesi amaçlanmaktadır.

4. Müzik Eğitimi

Merkezimizde Vurmalı Çalgılar grubu ve Halk Dansları Grubu başarılı çalışmalar yapmakta, sergiledikleri gösteriler beğeniyle izlenmektedir.

5. Spor Eğitimi

Merkezimizde zihinsel engelli çocuklarımızın olumlu bir kişilik, beden, ruh ve benlik gelişimlerini sağlamak amacıyla beden eğitimi öğretmeni eşliğinde beden eğitimi çalışmaları yapılmaktadır. Beden Eğitimi çalışmaları çocuklarımızın sosyalleşmelerinde ve kişiliklerinin yerleşmesinde büyük rol oynamaktadır. Böylelikle çocuklarımız kendini kontrol etmeyi, başkalarına sıra vermeyi, kurallara uymayı kaba motor çalışmalarını geliştirmeyi ve birçok iyi alışkanlığı kazanmayı öğrenmektedirler.

Ayrıca; özel sporcularımızın, spor aktivitelerine katılımı sağlanarak bir guruba ait olma, paylaşma, öz güven, işbirliği duygularını pekiştirmek ve yaşadığı bu duygulardan haz almasını sağlamak en önemli amaçlarımız arasındadır.

 

 

İLETİŞİM

Adres Cemil Meriç Bulvarı, No:10 Evka 2 Çiğli, İZMİR
Telefon 0232-370-35-11
Faks 0232-370-35-11
e-posta izmir.zicev@gmail.com

ŞUBEMİZE BAĞIŞ YAPMAK İÇİN

  • Denizbank Çiğli Şubesi

Hesap No: 1700-5566-351

IBAN No: TR73 0013 4000 0000 0556 6000 34

  • Vakıfbank Çiğli Şubesi

Hesap No: 0015007296063215

IBAN No: TR10 0001 5001 5800 7296 0632 15