Anasayfa / ELAZIĞ ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

ELAZIĞ ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

GENEL BİLGİLER

Amaçlarımız

Tarihçe

vakif-subeler-elazig_binaElazığ Şubemiz, Ürfi Atalay Başkanlığında, bir grup engelli çocuk ebeveyni tarafından 01.Haziran.1990 tarihinde kuruldu. 1994 yılına kadar teşkilatlanma çalışmalarını sürdürdü. 1994 yılında Milli Eğitim Bakanlığına ait bir binada, ilk Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi Elazığ’a kazandırıldı.

Şubemize ait Eğitim Merkezinin ilk harcı ise, 1999 yılında, Özel İdareye ait 11905 m2 büyüklüğünde bir arsanın kırk dokuz yıllığına Vakfımıza tahsisi ile atıldı. Bu arsa üzerine Eğitim ve  Rehabilitasyon Merkezimizin hizmet vereceği dört bina, Elazığlı hayırseverlerin yardımları ile kısa sürede tamamlanarak hizmete sunuldu. 

2011 yılında Hollanda MATRA Fonu tarafından desteklenen “Ergen Engellilerde Rehabilitasyon ve Meslek Edindirme Projesi” kapsamında, Merkezdeki elli zihinsel engelli genç rehabilite amacıyla mesleki eğitim alıyor. MATRA Fonu destekli Proje kapsamında; Vakıf tarafından meslek edindirme eğitimi amacıyla başlatılan, ancak bitirilemeyen iki katlı binanın yapımı tamamlanmış, atölyelerin iç donanımları yaptırılmıştır.

Merkezimiz, 01.07.2005 tarihli ve 5375 sayılı Engelliler Kanunu gereğince yasal işlemlerini tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çalışma iznini almıştır.

Merkezimiz, bir ZİÇEV kuruluşu olan Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak 08.10.2007 tarihinde yeni dönem hizmetine başlamıştır.

Yönetim Kurulu

Başkan Mehmet GÜLEÇ
Başkan Yardımcısı Kurtuluş PLATİN
Sekreter Üye Esat CEYLAN
Sayman Üye Edebin ERGÜN
Üye Hakan ACAR

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ 

Kurum Müdürü – Elif OĞUZ

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı
-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

 

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmeti

Ailelerin çocuklarıyla olan sorunlarında yardımcı olmak, Merkezde verilen eğitimin evde de desteklenebilmesi konusunda yol göstermek gibi konularda Aile Eğitimi ve Danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

2. İş ve Meslek Eğitimi

Engelli bireylerin, iş ve meslek becerileri kazanarak üretici konuma geçmesini amaçlayan ve bu yönde yapılan çalışmalardır. Hollanda Matra Projesi ile Şubeye kazandırılan binada zihinsel engelli ergenlere ağaç işleri, seramik çalışmaları bilgisayar kullanımı, mutfak işleri ve benzeri konularda iş ve meslek eğitimi verilmektedir.

3. Spor Eğitimi 

Merkezimizin en önemli amaçlarından biri de öğrencilerimizin beden sağlıklarına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle spor etkinliklerine büyük önem verilmekte, çocuklarımızın bölgesel ve ulusal yarışmalara katılması, olanaklar ölçüsünde sağlanmaktadır.

4. Resim, Müzik ve Drama Eğitimi

Merkezimizde yapılan resim, müzik ve drama çalışmaları, öğrencilerin zamanlarını yararlı geçirmeleri, hayal gücünü artırma, öz güvenlerini pekiştirmeleri gibi konularda çok yararlı olmaktadır.

İLETİŞİM

Adres Cumhuriyet Mah.General Hulusi Sayın Cad. No:121 ELAZIĞ
Telefon 0424-247-45-38
Faks 0424-247-45-39
e-posta elazig.zicev@gmail.com

ŞUBEMİZE BAĞIŞ YAPMAK İÇİN

  • Halk Bankası Elazığ Merkez Şubesi

Hesap No: 16000019

IBAN No: TR56 0001 2009 3310 0016 0000 19