Anasayfa / ADANA ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

ADANA ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

GENEL BİLGİLER

Amaçlarımız

Tarihçe

vakif-subeler-adana_bina

Adana Şubemiz Güzin Özgiray Başkanlığında, 25.Kasım.1987 tarihinde kuruldu. Daha önce, 1983 yılında Süreyya Nihat Oral İlkokulunda bir sınıf ile başladığımız özel eğitim programımız, Vakıf Şubesi oluşumuyla birlikte güç kazandı ve eğitime olan inancımız pekişti. Adana’da ilk kez başlattığımız özel eğitim hizmeti, başlangıçta kiralık binalarda ve Karabucak Ailesinin bağışladığı evde sürdürüldü.

Daha sonra Şubemizin olanaklarıyla aldığımız, Belediye Evlerindeki 4500 m2’lik arsa üstünde, kendi okul binamızın yapımına başladık. Güzin Özgiray, büyük bir yüce gönüllülük göstererek binanın büyük bölümünün yapımını üstlendi. Hayırseverlerin de katkılarıyla, 2002 yılında yapımı bitirilen ve hizmete açılan binaya Bahri Özgiray Rehabilitasyon Merkezi adı verilerek Güzin Özgiray’ın merhum oğlunun aziz anısı yaşatıldı. Adana Şubemizin, kurulduğu günden başlayarak yaşadığı sürece Sorumlu Müdürlüğünü sürdüren ve özverili çalışmasıyla bugünlere gelmesine büyük katkı sağlayan Gülseren Kaya’yı sevgiyle anıyoruz.

Zeynep Tüzün Başkanlığında ve Yönetim Kurulu üyelerinin yoğun çabaları ve katkılarıyla, Adana Şubemiz nitelikli eğitim ve rehabilitasyon hizmetini bugünkü durumuna getirdi.

Onarıma ihtiyacı olan eğitim binamızı, 2014 yılında,  Koçtaş  şükranla karşıladığımız bir sosyal sorumluluk üstlenerek tamamen yeniledi. Yepyeni binamız, 14 Nisan 2014 tarihinde, Ali Koç‘un da katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Bugün Adana Şubesi Yönetim Kurulumuz, Seden Özveren Başkanlığında, aynı inanç ve azimle çalışmalarını sürdürmektedir.

Yönetim Kurulu

Başkan Seden ÖZVEREN
Başkan Yardımcısı Pelin YÜKSEK
Sekreter Üye Sinem ÖZGİRAY AK
Sayman Üye Can AKŞİT
Üye Semahat SEVİMLİ

Yönetim Kurulu Çalışmalarımız

 • Merkezimize servis aracı alındı.
 • İlknur Kara Dershaneleri öğrencileri ile kaynaşma projesi gerçekleştirildi.
 • Portakal Çiçeği Festivali’nde, öğrencilerimiz Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu stantta ritim şovlarını yaptılar ve ürettikleri ürünleri sergilediler. Satıştan elde edilen gelirle fotokopi makinesi alındı.
 • Binamızın üst katında eksik kalan üç oda hayırsever insan Müteahhit Halil Avcı tarafından yaptırıldı.
 • 14-22 Ekim 2015 tarihinde Çukurova Rotary Kulübü Adana Patchwork Grubunun Vakfımız yararına açtığı sergi büyük ilgi gördü.

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI onaylı

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

BAHRİ ÖZGİRAY ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ


Kurum Müdürü – Gökhan KARAKOÇ

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI(MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı

B. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ 

Aile danışmanlığı, akademik destek, sosyal – duygusal destek, dil gelişimi, motor gelişim desteği gibi hizmetler aksatılmadan sürdürülmektedir.

1. Aile ve Çevre Eğitimi

Merkezimiz öğrencilerinin velisi olsun olmasın, başvuran her aileye danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Öğrencilerimizin velisi olan ailelerin eğitimini ise, ortak sorunları olan küçük gruplarla, ev ziyaretleriyle ve çocukla ilgili çözüm gerektiren ivedi durumlarda, ebeveynler ile  özel görüşmeler yaparak gerçekleştirmekteyiz .

2. Spor Eğitimi

Tüm öğrencilerimize beden eğitimi ve spor dersleri verilmektedir. Öğrencilerimiz ayrıca Yoga Eğitimi de almaktadırlar.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonuna bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Adana ZİÇEV Spor Kulübü bünyesinde Bocce, Bowling, Atletizm, Masa Tenisi, Yüzme, Basketbol dallarında da takım çalışmaları yapılmaktadır. Özel sporcularımızın aldığı madalyalar gururumuzdur.

Merkezimiz öğrencilerinden Nazan Çeçen ise, 2007 yılında Çin’de düzenlenen Özel Olimpiyat Oyunlarında, sırtüstü yüzmede Dünya İkinciliği, serbest dalda ise Dünya Birinciliği alarak uluslararası büyük başarı göstermiş ve bayrağımızı göndere çektirmiştir.

 

EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ

 • Merkezimizde ZEEP Programı ve Küçük Adımlar Projesi uygulanmaktadır. 0-3 yaş eğitimine yönelik bu programlar konusunda ayrıntılı bilgi Merkezimizden alınabilir.
 • Öğretmenlerimiz, Çukurova Üniversitesinden Doç. Dr. Özgül Akın’dan dil-konuşma eğitimi ve Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü Öğr. Gör. Ali Kaymak‘tan Otizm Spektrum bozukluğundan etkilenmiş bireylerin eğitiminde kullanılan bilimsel dayanaklı güncel uygulamalar konularında eğitim belgesine sahiptirler.
 • Bireysel, bedensel ve grup eğitimleri gerçekleştirilmektedir.
 • Galoş atölyemiz devam etmektedir.
 • Ahşap, taş ve takı atölyeleri Çukurova Halk Eğitim Merkezleri Müdürlüğü tarafından okulumuzda açılan kurslarda Halk Eğitim öğretmenleriyle birlikte devam etmektedir.
 • Günlük Yaşam odamızda günlük yaşam becerileri işlenmektedir.
 • Yaparak, yaşayarak öğrenme bölümünde mutfak becerileri geliştirilmektedir.
 • Büyük kas ve küçük kasları geliştirici eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

ETKİNLİKLER

Sosyal Etkinlikler

 • Çocuklarımızla, gruplar halinde, arkadaşlarına aile ziyaretlerini başlattık. Çocuklarımız ve aileleri arkadaşlarını ziyaretten son derece mutlu olmakta, toplumsal yaşam aktivitesi olarak farklı deneyimler kazanmaktadır.
 • İlimizdeki çeşitli tiyatro oyunları ve sinemalar takip edilmekte, uygun olanlardan çocuklarımız yararlandırılmaktadır.
 • Özel günleri kutlama ve anma etkinliklerimiz yapılmaktadır.
 • İlimizde bulunan doğal güzellikler, tarihi eserler,  Atatürk Evi, müzeler ve benzeri yerlere geziler düzenlenmektedir.
 • Çukurova Üniversitesi BESYO Bölümü ile yaptığımız ortak projeyle top ile birlikte dans gösterileri (BALLDAYA) yapmaları sağlanmıştır.
 • Botaş Spor ile yaptığımız ortak proje ile çocuklarımızın Menderes Kapalı Spor Salonunda ritm, dans ve ay yıldız gösterisi gerçekleştirilmiştir.
 • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, öğrencilerimizin çektikleri fotoğraflardan oluşan sergi, Adana Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanında ziyaretçilerle buluştu.
 • Çocuklarımızın, çeşitli vesilelerle sergiledikleri salsa, hip – hop dans gösterileri, ritm grubu, ay-yıldız gösterileri mevcuttur.
 • Haftanın belli günlerinde alışveriş merkezlerine, toplumsal yaşam becerilerini güçlendirici ziyaretler yapılmaktadır.
 • Öğrencilerimiz uygun mevsimlerde pikniklere ve her yaz, Genel Merkez tarafından temin edilen yaz kamplarına götürülmektedir.

 

TEŞEKKÜRLERİMİZ

Uzman ve eğitimci kadroların bir araya gelerek zihinsel yetersizlik sorununu incelemesi, araştırması ve uygulaması için finansman sağlanması, ancak bu sorunu anlayan ve çözüm bulmak isteyen duyarlı kişi ve kuruluşların desteği ile mümkün olabilecektir.

Çocuklarımıza daha zengin bir çevrede eğitim ve rehabilitasyon hizmetini, modern yöntem ve araçlarla gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

Kurumumuzu destekleyen kişi ve kuruluşlar sistemimizin ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir. Bağış ve destekleriniz için gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İLETİŞİM

Adres Belediye Evleri Mahallesi, 84147 Sokak, No:2 Çukurova/Adana
Telefon 0-322-248-88-83 / 0-555-994-80-10
Faks 0-322-248-88-83
e-posta adana.zicev@gmail.com

 

ŞUBEMİZE BAĞIŞ YAPMAK İÇİN

 • Akbank Yüzevler Şubesi

Şube Kodu:249

Hesap No: 150064

IBAN No: TR11 0004 6002 4988 8000 1500 64