Anasayfa / BOLU ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

BOLU ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

GENEL BİLGİLER

Amaçlarımız

Temel Hedefimiz

Tarihçe

vakif-subeler-bolu_merkez

Bolu Şubemiz, Nebahat Özer Başkanlığında, 06.Ekim.1991 tarihinde kuruldu. Kuruluşun ardından hemen Milli Eğitim Bakanlığına ait bir mekanda eğitim ve rehabilitasyon hizmetine başlandı. Ancak Bakanlığın okulumuzu doğrudan kendi bünyesine almasıyla Vakfımız yeni bir mekana ihtiyaç duydu. Vakfın amacı, ildeki zihinsel yetersizlerin eğitim alması olduğundan, Şubemiz bu okula desteğini sürdürdü. Ardından Dağkent Sitesi, şubemize arsa bağışında bulundu.

1999 yılında temel atan ve inşaatı hızla sürdüren şubemiz, deprem felaketinden büyük yara almasına rağmen yılmayan Yönetim Kurulu, Almanya’da çalışan vatandaşlarımızın desteği ile, arsası üstünde sekiz adet prefabrik ev yaptırarak felaketzede zihinsel yetersiz çocuk ailelerine tahsis etti.

Bolu Şubemiz, Ankara Siteler İşadamları Yardım Komitesi’nin büyük katkıları ve hayırseverlerin desteği ile inşaatını tamamladığı modern binasında, zihinsel yetersiz çocuklara nitelikli hizmetini sürdürüyor. Mevcut prefabriklerini ise lojman ve atölye eğitimi amaçlı kullanıyor.

Merkezimiz, 01 07 2005 tarihli ve 5375 sayılı Engelliler Kanunu gereğince yasal işlemlerini tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çalışma iznini almıştır.

Merkezimiz, bir ZİÇEV kuruluşu olan Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü‘ne bağlı olarak 2007 yılı Ekim ayında yeni dönem hizmetine başlamıştır.

 

Yönetim Kurulu

 

Başkan Züriye DOĞANÜZ
Başkan Yardımcısı İmer ÖZTÜRK
Sekreter Üye Zuhal ÇETİN
Sayman Üye Macide AYCAN
Üye Nihat ÇALIŞKAN

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI onaylı

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ 

Kurum Müdürü – Tevfik Bozoğlan

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. MERKEZİMİZDE UYGULANAN EĞİTİM PROGRAMLARI

Merkezimizde, MEB onaylı eğitim programları doğrultusunda tam gün grup eğitimi, seanslı bireysel eğitim, seanslı grup eğitimi verilmektedir.

 

B. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

Merkeze kaydı yapılan öğrencilerimiz, yapılan değerlendirme sonucunda belirlenen amaçlara yönelik olarak uygun programlara yerleştirilir. Bu programlar;

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı
-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

 

C. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. Aile Eğitimi

Merkeze devam eden öğrencilerimizin ailelerine, sahip oldukları çocukların eğitimine aktif olarak katılabilmelerini sağlamak ve bu bağlamda onların donanım problemlerini aşmalarına yardımcı olmak amacıyla, akademik eğitim, öz bakım, davranış edinme veya problem davranışı yok etme, konuşma eğitimi ve engel grupları hakkında bilgiler verilmektedir.

vakif-subeler-bolu_aile

   • Veli toplantıları
   • Veli bilgilendirme görüşmeleri
   • Veli eğitim toplantıları
   • Seans süresinde velilere “ Beceri kazandırma ”

Bireysel seanslarımız velilerimiz tarafından izlenebilmektedir.

Aile Görüşmeleri

Merkezimizin Eğitim Koordinatörü tarafından uygulanan bir çalışmadır. Zihinsel gelişim problemi olan çocuklara sahip velilerimizin yaşadıkları sorunlara yönelik çözümleri bulmak, çocuklarının eğitimine aktif olarak katılabilmelerini sağlamak ve bu bağlamda onların problemlerini aşmalarına yardımcı olmak amacıyla akademik eğitim, öz bakım, davranış edinme veya problem davranışı yok etme, konuşma eğitimi ve engel grupları hakkında bilgi verilmektedir.

Yukarıda belirtilen programların dışında, aşağıda belirttiğimiz uygulamalarda da çocuklarımızın gereksinim alanları ve gelişim düzeyleri göz önünde tutularak çalışmalar yapılmaktadır.

2. Tam Gün Grup Eğitimi

vakif-subeler-bolu_grupSabah 09.00’ da öğrencilerimiz servis aracımız ile evlerinden alınarak Merkezimize ulaştırılır. Her grubun öğrencileri performans düzeylerine göre, birbirine yakın özellikte öğrencilerden oluşturulmuştur.

Bu gruplarda;

 • Akademik beceri eğitimi
 • Öz bakım ve günlük yaşam becerileri kazandırma
 • Temel yaşam becerileri kazandırma
 • Sosyal etkinlikler
 • El sanatları-atölye çalışmaları ( Resim, müzik)
 • Oyun / Drama eğitimleri verilir.
3. İş-Uğraş ve Meslek Eğitimi Atölyesi

vakif-subeler-bolu_sanatÖzel eğitimle ilgili eğitim programlarından faydalanmış bireylerin eğitim aldığı iş ve mesleğe yönelik bir eğitim verilmektedir. Bununla birlikte öğrencilerimize gereksinimleri doğrultusunda meşguliyet, sanat eğitimi ve terapisi programları da uygulanmaktadır.

Öğrencilerimizin yaratıcılığını desteklemek, el becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenmiş eğitim programları uygulanmaktadır.

Öğrencilerimizin iş-uğraş atölyelerinde yaptıkları fularlar, takılar ve benzeri ürünler ile mesleki eğitim atölyemizde ürettikleri galoşlar, ilgili yerlere satılarak Merkeze katkı sağlanmaktadır.

Mesleki eğitimde uzun dönemli amaçlarımızdan biri de zihinsel yetersiz bireye, eğilimi ve yeteneği doğrultusunda mesleki beceri kazandırarak korumalı iş yerlerinde istihdamını sağlamaktır.

4. Özel Eğitim Destek Hizmetleri

Okuma-yazma ve matematik öğrenimi geciken çocuklar; aşırı hareketli (hiperaktif) ve  dikkat eksikliği olan çocuklar ile sosyal uyum sorunu olan çocuklar için;

 • Akademik destek
 • Dil gelişimi
 • Küçük-büyük kas gelişim desteği
 • Sosyal-duygusal destek
 • Aile danışmanlığı hizmetleri verilmektedir.
5. Yaşam Evi Eğitimi

Amacımız; ileri yaştaki zihinsel yetersiz bireylerin akademik eğitiminin azaltılarak, sosyal yaşamlarını destekleyen, boş zamanlarını olumlu uğraşlarla değerlendirmeleri için hazırlanmış eğitim programlarını uygulamaktır. Mutfak çalışmaları, drama, müzik/dans gibi etkinliklerle zenginleştirdiğimiz bu programlar, bireye mutlu ve huzurlu bir yaşam ortamı sağlamaktadır.

6. Duyu Bütünleme Odası (Terapi Odası)

Davranış bozukluğu gösteren çocuklarımızın müzik ve ışık oyunlarıyla rahatlamasını sağlayan birimdir. Işık oyunlarının yanında, özellikle müzik eğitimi büyük önem kazanmaktadır. İletişimde dinleme, dikkati yoğunlaştırabilme becerilerinin gelişiminde önemlidir. Bu da öncelikle otistik çocuklar ve otizmin özelliklerini taşıyan çocuklar için önemlidir.

7. Spor Eğitimi

vakif-subeler-olimp_nese

Merkezimizin öğrencileri ulusal spor yarışmalarına katılmakta ve madalyalar kazanmaktadırlar. Özellikle Atletizm dalında Türkiye çapında güzel dereceler elde edilmiştir.

2007 yılında Çin–Shangay’da yapılan Özel Olimpiyat Oyunlarında atletizm dalında özel sporcumuz Neşe Çetin, 50m. koşuda Dünya Üçüncülüğü ve Uzun Atlamada Dünya Altıncılığı kazanarak büyük bir başarıya ulaşmış ve gururumuz olmuştur.

(Spor Başarılarımız)

ETKİNLİKLERİMİZ

Sosyal Etkinliklerimiz

Zihinsel yetersiz çocuklar ile toplumun birbirleriyle kaynaşabilmesi ve ortak sosyal yaşam sağlanabilmesi amacıyla, eğitici geziler (müzeler, hayvanat bahçesi, tiyatro, sinema, panayırlar vb.), piknikler, şenlikler, gençlik kampları gibi sosyal etkinliklerin düzenlenmesine büyük önem verilmektedir. Ayrıca Balıkesir/Ayvalık Engelliler Şenliği, Gençlik Kampı, Davutlar Kampı’na katılmak da çocuklarımızın sosyalleşmesi açısından çok önemli etkinliklerden birkaçıdır.

 

İLETİŞİM

Adres Dağkent Mahallesi, Millet Caddesi, No:20 Bolu
Telefon 0-374-255-12-11
Faks 0-374-255-13-77
e-posta bolu.zicev@gmail.com

ŞUBEMİZE BAĞIŞ YAPMAK İÇİN

 • Vakıfbank Bolu Şubesi

Hesap No: 00158007287835447

IBAN No: TR550001500158007287835447