Anasayfa / ANKARA ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

ANKARA ŞUBEMİZ – EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİMİZ

GENEL BİLGİLER

Amaçlarımız

Tarihçe

 

Yönetim Kurulu

Genel Başkan Ülay KARAKOÇ
Genel Başkan Yrd. Müge KONOR
Genel Sekreter Ayten TİMUROĞLU
Genel Sayman Hüseyin OKUMUŞ
Üye Memnune UZUN
Üye Hikmet İnci CENGİZ
Üye Cahit KORKMAZ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI onaylı 

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ

vakif-merkez-vakif_merkez_genel

Kurum Müdürü – Berna SALİHOĞLU UYSAL 

EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ

A. MERKEZİMİZDE UYGULANAN EĞİTİM PROGRAMLARI

Merkezimizde, tam gün, bireysel, grup, kaynaştırma öğrencilerine destek ve 0-3 erken yaş eğitimleri verilmektedir.

 

B. T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI(MEB) ONAYLI EĞİTİM PROGRAMLARI

-Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı
-Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı
-Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı

 

C. VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM FAALİYETLERİ

1. Aile ve Çevre Eğitimi

Özel Eğitimde çocukların okul ortamında öğrendikleri bilgi ve becerilerin ev ortamında da sürdürülerek desteklenmesi, okul ve ev eğitiminin süreklilik ve paralellik içinde olması çok önemli bir ilkedir. Bu nedenle aile ve çevre eğitimine gereken önem verilmektedir.

2. El Sanatları Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından Merkezimizde açılan kurslarda, el sanatları öğretmenleri tarafından, özel öğrencilerimize ahşap boyama, takı yapımı, keçe işleri yapımı vb. konularında eğitim verilir. Bir el becerisi kazanarak öz güvenlerini pekiştiren öğrencilerimizin ürünleri çeşitli mekanlarda ve kermeslerde sergilenmekte, beğeni kazanmaktadır.

3. Kuaförlük Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından Merkezimizde açılan kurslarda özel öğrencilerimize kuaför tarafından kuaförlük dersleri verilmektedir. Bu ders kapsamında, engelli bireyin temizlik alışkanlığı kazanması, saç ve tırnak bakımı, saç yıkama, tarama gibi konularda beceri kazanması amaçlanmıştır.

4. Müzik Eğitimi

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi tarafından Merkezimizde açılan kurslarda özel öğrencilerimize, müzik öğretmeni tarafından müzik, halk dansları, modern danslar, koro çalışmaları yaptırılmaktadır.

5. Spor Eğitimi

Merkezimize tam gün devam eden bütün özel çocuk ve gençlerimize, kişiye özel hazırlanan programlar çerçevesinde, düzenli olarak beden ve spor eğitimi verilmektedir. Dersler, Yerleşkede bulunan Kapalı Spor Salonunda uygulanır. Ancak zihinsel ve fiziksel gelişimi spor salonuna götürülemeyecek düzeyde olan öğrencilerimize, beden eğitimi dersleri, yine Beden Eğitimi Öğretmeni tarafından kendi birimlerinde verilir.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonuna (TÖSSFED) bağlı olarak çalışmalarını sürdüren ZİÇEV Ankara Spor Kulübü özel sporcuları, uygun dallarda bireysel ve takım antrenmanlarını Kapalı Spor Salonunda, diğer dallardaki çalışmalarını ise yüzme havuzu, bowling salonu vb. mekanlarda yaparlar.

SPORDA GURUR TABLOMUZ

Vakfımızın özel sporcuları bölgesel, ulusal ve uluslar arası şampiyonalarda büyük başarılar elde etmekte, yurt dışında bayrağımızı göndere çektirmekte ve kazandıkları                                                      madalyaları gururla şubelerine taşımaktadırlar.

Spor başarılarında ayrıntılı bilgi için bakınız:  http://www.zicev.org.tr/spor-faaliyetleri

 

ETKİNLİKLERİMİZ

1. Sosyal Etkinlikler

Zihinsel yetersiz çocuklarımızın daha geniş çevreye açılabilmeleri, toplum içerisinde olumlu davranış kalıpları kazanabilmeleri ve anlamlı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla; eğitici geziler (müzeler, çarşı, pazar, tiyatro, sinema, alış-veriş merkezleri vb.) piknikler, yaz aylarında gençlik kampları gibi sosyal etkinliklerin düzenlenmesine büyük önem verilmektedir.

Çocuk ve gençlerimizin sosyal etkinliklerden çok zevk aldıkları ve gelişimlerinin olumlu yönde etkilendiği gözlemlenmektedir. Özellikle kent dışına yapılan gezilerle, çocuk ve gençlerimiz, ailelerinden bağımsız olarak kendi kendine yetme, sorumluluk alma, öz güvenini pekiştirme gibi konularda önemli gelişmeler göstermektedirler.

2. Spor Etkinlikleri

Çocuklarımızın, spor aktivitelerine katılımı sağlanarak bir guruba ait olma, paylaşma, öz güven, işbirliği duygularını pekiştirmek ve yaşadığı bu duygulardan haz almasını sağlamak en önemli amaçlarımız arasındadır.

Bkz: Spor Faaliyetleri

 

KULÜPLERİMİZ

Öğrencilerimizin Eğitimi İçin Oluşturulmuş Kulüplerimiz:

Öğrencilerimizin eğitimlerine destek olması amacıyla oluşturulan kulüplerimize katılım ücretsizdir.

Okulumuz ilköğretim statüsündedir. Öğrencilerimiz mezun olduklarında İlköğretim Diploması almaktadır. Özel Eğitim Okulumuzda tam gün eğitim verilmektedir.

İLETİŞİM

Adres Bahçelievler Mahallesi, 79. Cadde, No:33 Gölbaşı / ANKARA
Telefon 0312-484-24-70 / 484-85-88
Faks 0312-484-08-58
e-posta merkez@zicev.org.tr / merkez.zicev@gmail.com

ŞUBEMİZE BAĞIŞ YAPMAK İÇİN

  • Ziraat Bankası –Ankara Gölbaşı Şubesi

Hesap No: 5891001-5001

  • Denizbank-Ankara Gölbaşı 

Şube Kodu:4810

Hesap No: 5566-351

IBAN No: TR64 0013 4000 0000 0556 6000 02