Anasayfa / Kayseri Şubesi – Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

Kayseri Şubesi – Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

İletişim

Adres Konaklar Mahallesi, Avanos Caddesi, No:1 Melikgazi, Kayseri
Telefon 0352-224-44-60
Faks 0352-224-44-59
e-posta kayseri.zicev@gmail.com

Şubeye bağışlarınız için

Denizbank – Şube Kodu: 9430 Hesap No: 5566-351

IBAN No: TR68 0013 4000 0000 0556 6000 27

Yönetim Kurulu

Başkan Asuman Talaslıoğlu
Başkan Yrd. Mustafa Samancı
Sekreter Üye Ayşe Ülkü Özcan
Sayman Üye Metin Şerbetçioğlu
Üye Hesna Oğuztimur
Üye Aysel Çataloğlu
Üye Nuh Naci Şişekoğlu

Amaçlarımız

Tarihçe

Kayseri Şubemiz, 20.Mayıs.1998 tarihinde, Prof. Dr. Sefer Kumandaş Başkanlığında, H. İnci Cengiz ile Hasan Dağ’ın özverili katkılarıyla kuruldu. Zaman yitirmeden, geçici bir mekanda eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarına başlayan ve öğrenci sayısı sürekli artmakta olan Şubemiz, artan talebi karşılayabilmek, daha çağdaş ve etkili eğitim verebilmek, sosyal ve sportif alanlar sağlamak ve velilerin, çocuklarını geceleri de güvenle bırakabilecekleri yatılı birimimizin ve yeni okulumuzun yapımı arayışı içindeyken, hayırsever Nimet Çelikoyar, babası Ali Çelikoyar’ın aziz anısına başlattığı ve yapımı tamamlanamayan sağlık ocağı yarım binasını ve arsasını Vakfımıza bağışlamak yüce gönüllüğünü gösterdi. Bu binanın tamamlanmasının yanı sıra, zamanın Şube Başkanı Av. Süleyman Sağlam’ın gayretleri ile Büyükşehir ve Melikgazi Belediyelerinin tahsis ettikleri arsa üzerinde, Bekir – İbrahim Özbıyık kardeşler ile Hasan Dağ‘ın ve hayırsever Kayserililerin katkılarıyla yapımı tamamlanan yeni Eğitim Merkezi, 30 Ekim 2009 günü yapılan törenle hizmete başladı.

Ali Çelikoyar Özel Eğitim ve Rehabilitsyon Merkezi, Melikgazi Belediyesi tarafından düzenlenen geniş bahçesi içinde 2000 m2 kapalı alanıyla, zihinsel yetersiz çocuk ve gençlerimize yaraşır bir ortam sunmaktadır. Merkez, bireysel ve grup eğitimi, el sanatları sınıflarının yanı sıra, bilgisayar eğitimi, dinlenme mekanları, kapalı spor salonu, hidroterapi, uzay terapi birimleri ve çağdaş yemekhanesi ile çok yönlü hizmet sunan bir komplekstir.

Ayrıca, ailelerin, gerektiğinde çocuklarını güvenli ellere emanet edebilecekleri “Konuk Yatılı Öğrenci Birimi” mevcuttur.

Hizmetini Asuman Talaslıoğlu Başkanlığında sürdüren ve on sekiz yıllık bir tecrübeye sahip olan Kayseri Şubemiz, eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinde nitelikli ve çok yönlü hizmet düzeyine erişmiş olmanın gururunu yaşıyor. Şubemiz özellikle, kayak ve jimnastik başta olmak üzere spor etkinlikleri ve drama konularında başarılı çalışmalar yapmaktadır.

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

ÖZEL MAKBULE ÖLÇEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

ALİ ÇELİKOYAR ÖZEL EĞİTİM ve REHABİLİTASYON MERKEZİ – KAYSERİ

Kurum Müdürü – Mevlüde Ünal

vakif-subeler-kayseri_okulumuz

26.08.1999 tarihinde  Çalışma iznini alan Merkezimizde, Milli Eğitim Bakanlığına ve Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak eğitim verilmektedir.

MERKEZİMİZDE UYGULANAN EĞİTİM PROGRAMLARI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) ONAYLI EĞİTİM  PROGRAMLARI

 • Zihinsel Engelliler Destek Eğitim Programı
 • Yaygın Gelişimsel Bozukluk Destek Eğitim Programı
 • Bedensel Engelliler Destek Eğitim Programı

 

 

vakif-subeler-kayseri_fterapi

 

 

VAKIF DESTEKLİ EĞİTİM PROGRAMLARI

Aile Eğitimi

Özel eğitimin amacına ulaşması ve sürekliliğinin olması açsından, aile-okul işbirliği çok önemlidir. Çocuğun okulda öğrendiğini evde pekiştirmesi ve özel yaşamında uygulayabilmesi için bu işbirliğinin mutlaka sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle Merkezimizde aile eğitimine çok ağırlık verilmektedir.

Ayrıca rehber öğretmenimiz, her aile ile tek tek görüşerek onların sorunlarını dinlemekte ve çözüm yollarını göstermektedir.

İş – Uğraş Eğitimi

vakif-subeler-kayseri_galos

Öğrencilerimizin el becerilerini güçlendirmek ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak için iş eğitimi öğretmenimiz tarafından uygulanan el sanatları programlarıdır.

Yapılan çalışmalar her yıl sergilenmekte ve ziyaretçilere, zihinsel yetersizlerin eğitimle neler başarabildikleri gösterilmektedir. Bu sergilerin toplum farkındalığına da önemli katkısı olmaktadır. Öğrencilerimizin ürettiği galoşlar çeşitli firmalar tarafından satın alınmakta ve Vakıf bütçesine katkı sağlanmaktadır.

Okuma – Yazma Eğitimi

Zihinsel gelişim düzeyi okuma–yazma öğrenmeye yetkin olan çocuklarımıza uzman öğretmenler tarafından verilmektedir.

Spor Etkinlikleri

vakif-subeler-kayseri_kayak01

Çocuklarımızın, spor aktivitelerine katılımı sağlanarak boş zamanlarını değerlendirmek, libido güdüsünü en az indirmek, bir gruba ait olma, paylaşma, özgüven, işbirliği duygularını pekiştirmek ve yaşadığı bu duygulardan haz almasını sağlamak en önemli amaçlarımız arasındadır. Bu sebeple 2008 yılının Ocak ayında kurduğumuz ve adını “ZİÇEV Kayseri Spor Kulübü” olarak tescil ettirdiğimiz Kulübümüzün özel sporcuları, her yıl Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun (TÖSSFED) ya da İl Temsilciliklerinin düzenlediği bölgesel ve ulusal şampiyonalara, bireysel ya da takım olarak katılmaktadırlar.

Özellikle Kayak dalında üstün başarı gösteren sporcularımızın aldıkları madalyalar gururumuzdur.

Müzik Etkinlikleri

Ritim ve müzik öğretmenlerimizin çalıştırdığı ritim grubumuz ve koromuz çocuklarımızın özgüvenini artırarak sosyal ortamlara uyum sağlamalarına ve toplumun da, zihinsel engellilerin eğitimle neleri başarabildiklerini görmesine yardımcı olmaktadır.

Kayseri Şubemizin Semazen Gösterisi pek çok ilimizde hayranlıkla izlenmektedir.

Sosyal Etkinlikler

Zihinsel yetersiz çocuklarımızın daha geniş çevreye açılabilmeleri, toplum içerisinde olumlu davranış kalıpları kazanabilmeleri ve anlamlı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla; eğitici geziler (müzeler, çarşı, pazar, tiyatro, sinema, alış-veriş merkezleri vb.) piknikler, gençlik kampları gibi sosyal etkinliklerin düzenlenmesine büyük önem verilmektedir.

Ayrıca öğrencilerimizin temel özel eğitimlerini tamamlaması için;

 • Öz bakım Becerileri
 • Toplumsal Uyum
 • Davranış Düzeltme
 • Kavram Geliştirme
 • Dil Gelişimi ve Konuşma
 • Türkçe
 • İletişim Becerileri
 • Bilgisayar Eğitimi
 • Serbest ve Konulu Oyunlar
 • Sanat Eğitimi ve El Becerisi Gelişimi
 • Bağımsız Yaşam Becerileri
 • Beslenme Eğitimi
 • Basit Matematik ve Hayat Bilgisi dersleri de verilmektedir.

PROJELERİMİZ

Zihinsel Engellilere Meslek Edindirme Projesi (ZEMEP)

Zihinsel Engelli Bireyleri Meslek Edindirme Projesi (ZEMEP), hayat boyu öğrenmenin desteklenmesi kapsamında Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Kayseri Şubesi ile Kocasinan Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Teşekkürlerimiz

Kuruluşumuz sırasında ve bugünlere gelene dek Vakfımızdan desteğini esirgemeyen Valilerimiz ve eşlerine, Hava İkmal Üssü tüm komutan ve eşlerine, Emniyet Müdürleri ve eşlerine, Necmettin Nursaçan’a, Ersu, Güldüoğlu, Has-Dağ Tekstil Nispet Çoraplarına, Ali Rıza Özderici’ ye ve isimlerini tek tek yazamadığımız tüm gönül dostlarımız ile Kayserimizin hayırsever halkına; ayrıca okulumuza kavuşmamızda büyük yardımları olan Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Mehmet Özhaseki, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Nimet Çelikoyar, İbrahim Özbıyık, Bekir Özbıyık, Yılmaz Akansu’ya destek ve yardımlarının devamını dileyerek sonsuz şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.